TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 'Zonklayan' Bir Yıldız Keşfetti

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 'Zonklayan' Bir Yıldız Keşfetti

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi teleskobu, İstanbul Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının sayesinde 'zonklayan' bir yıldız keşfetti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) teleskobu kullanılarak, İstanbul Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının yeni bir yıldız keşfettiğini rapor etti.

Ergin raporunda, yıldızın renk değişimleri yüzünden 'zonklayan yıldız' olarak adlandırıldığını, türünün Delta Scuti olarak tanımlandığını da ifade etti. Prof.Arif Ergin, başka bir yıldızı takip eden araştırmacıların, uzay boşluğundaki titreşimleri fark ederek yeni yıldızın türünü kaşfedebildiklerini söyledi. Ergin, "Yıldızın yüzeyinde adeta kalp çarpması şeklinde gerçekleşen renk değişimleri sebebiyle bu tür yıldızlar, 'zonklayan yıldız' olarak da biliniyorlar" dedi.

Keşfedilen yeni yıldızın, Kutup Yıldızı'nın da içinde bulunduğu Küçük Ayı adlı takımyıldızları arasında yer aldığı ve bu yıldızın yüzey sıcaklığının da aynı Güneş gibi, 6000 Kelvin olarak tespit edildiği belirtildi.

Ergin raporunda, "İçyapılarındaki kararsızlıklar nedeniyle 3 saatlik aralıklarla yarıçaplarını artırıp azaltabilen Delta Scuti yıldızları, aralıklarla şişip büzülüyorlar. Bu sırada, yıldızın büyüklüğü artarken, yoğunluğu azalıyor, sıcaklığı artıyor. Sıcaklığın artması ise yıldızın parlaklığını önemli ölçüde artırıyor. Astronomlar bu parlaklık artış azalış düzenini saptayarak, yıldızın "zonklayan yıldız" olduğunu belirliyorlar." dedi.

TÜBİTAK teleskobu kullanılarak Ağustos ayında bir gezegen daha keşfedildiğini de hatırlatan Ergin, Ulusal Gözlemevi uzmanlarının araştırmalarına hızla devam ettiklerini de söyledi.

Bursa Yerli Astronot Yetiştirecek

YORUMLAR