TÜBİTAK ve KOSGEB'den Bilişim Şirketlerine 102 Milyon Lira

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geçtiğimiz günlerde bilişim sektörüne yaptıkları destekleri dile getirdi. Bakan Özlü, stratejik önem taşıyan bilişim ve yazılım sektörlerine odaklandıklarını, bu alanlara yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Faruk Özlü 102

Tübitak'ın önerdiği ve Kosgeb'in de yatırım yaptığı şirketlerden büyük projeler beklediklerini belirten Bakan, Üretim Reform Paketi sayesinde bilişim teknolojisi ve yazılım üreticilerinin sanayici kapsamına alındığını açkladı. Ayrıca yerli yazılım ürünlerine yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması zorunluluğu getirdiklerini ve böylelikle yerli yazılımlara olan teşviği artırmayı plandıklarını söyleyen Özlü, 284 işletmenin sanayi siciline kayıt yaptırdığını ve bu dönemde 52 yazılım işletmesinin ürünleri için 145 yerli malı belgesi aldığını ifade etti.

Yatırım konusunda ise 547 firmaya bugüne kadar toplam 102 milyon lira destek verdiklerini dile getiren Bakan Özlü, teknolojide yerlileşmeyi ve Yerlileştirme Ürün Programı kapsamında, Türkiye'nin cari açığının kapatılmasına yıllık 1 milyar dolarlık katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Bakan tarafından yapılan açıklamada öncelikli olarak güvenlik yazılım ve donanımlarına destek sağlanıyorken, bilgisayar destekli tasarım, imalat ve simülasyon yazılımlarının da destek almaya devam edeceği belirtildi.

Ülkemizdeki 5G genişbant ağının yerli imkanlarla oluşturulduğunu vurgulayan Özlü şu şekilde konuştu: "Türkiye Bilişim Sanayi ciro büyüklüğü 25 milyar dolara, sektör ihracat hacmi ise 1 milyar dolara ulaştı. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 17 binden fazla işletme, şu an itibariyle yaklaşık 120 bin kişiye sağladı."

Son olarak ülkemizdeki AR-GE sayısının 861'e dayandığını ifade eden Bakan, yazılım, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin oranının yüzde 25 seviyesinde olduğunun altını çizdi.