Türk Kızılayı Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanarak Deprem Tatbikatı Yapacak

Türk Kızılayı Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanarak Deprem Tatbikatı Yapacak

Deprem farkındalığının arttırılmasını isteyen Türk Kızılayı, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak bir proje geliştirdi. Proje ile kamuoyuna gerçek bir deprem sahnesi yaşatılacak.

Kamuoyunu her türlü afete karşı korumak için kendini seferber eden Türk Kızılayı, bu sefer depreme karşı farkındalık oluşturmak için kolları sıvadı. Türk Kızılayı, halkı doğal afetler konusunda bilinçlendirmek için sanal gerçeklik projesi hazırladı. Son teknoloji ekipmanların kullanılacağı projede; kullanıcılara önce deprem hissettirilecek ve hemen ardından deprem sonrası gerçekleşenler birebir olarak yaşatılacak. HTC Vive'ın kullanılacağı proje, her yaştan bireyi kapsayacak.

Deprem Sırasında Olanlar Birebir Yaşatılacak

Depremde güvenlik ve hayatta kalma konulu hazırlanan projede deprem anında ve sonrasında gerçekleşen olaylar birebir olarak kullanıcılara yaşatılacak. Kullanıcılar ilk önce depremi hissedecekler ve deprem bittiğinde de binadan güvenli kaçışı tecrübe edebilecekler. Projenin sanal gerçeklik ile yapılacak olması gerçekliğin üst seviyede olmasına yardım edecek. 

Tipik bir apartman dairesinde kullanıcıların ilk yardım çantasındaki gerekli olan eşyaları bir araya getirmesi, deprem sırasında sorun yaratacak mobilyaların sabitlenmesi, çök-kapan-tutun pozisyonunun yapılması ve deprem sonrası vanaların kapatılması gibi görevlerin yapıldığı projede gerçek ve akılda kalıcı bilgiler öğretilecek. Her yaştan bireyin kullanımına açık olacak proje ile daha bilinçli bireyler yetiştirilecek.

Deprem Şiddetini Artık Cep Telefonlarımız Ölçecek

Apple, Google, Facebook ve Twitter Nepal Depreminde Yardıma Koştular

YORUMLAR