Türk Telekom'un Kararından Sonra İnternete Yüzde 86 Zam Gelebilir

türk telekom toplu internet kiralama zammı

Türk Telekom’un toptan hat kiralama bedeline yüzde 66 zam yapacağı, yapılan zammın operatörler tarafından internet kullanıcılarına yüzde 86 şeklinde yansıtılacağı iddia edildi.

2005 yılında Lübnanlı Hariri Ailesi tarafından 6.5 milyar dolar karşılığında satın alınan Türk Telekom, 2005’ten 2018’e kadar 10 milyar dolar gibi devasa bir kar etmişti. Fakat birkaç ay önce Türk Telekom’a kredi veren Akbank, Garanti ve İş Bankası, 4.5 milyar dolar seviyesine çıkan borçlarının ödenmemesi sebebiyle Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine el koymuşlardı. Böylece Türk Telekom’u satın alan kişiler servetlerine servet katarlarken, ödenmeyen borçların diyeti internet kullanıcılarının üzerine kalmıştı.

Yakın zaman önce açıkladığı Adil Kullanım Kotası olmayan internet tarifeleriyle Türkiye’deki bütün internet kullanıcılarını üzen Türk Telekom için bugün bir başka iddia daha ortaya atıldı. ADSL ve VDSL2 hatlarında tekel konumunda olan Türk Telekom’un, başka şirketlere toptan kiraladığı internet fiyatlarına zam yapma kararı aldığı ifade edildi.

türk telekom toplu internet kiralama

İnternete yüzde 86 zam

Sözcü internet sitesinde yer alan habere göre, TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş, TT'nin yeni hat kiralama bedellerini eski müşterileri için düşük hızda yüzde 66, yüksek hızda ise yüzde 4.6 artırdığını belirterek, “Üzerine vergileri de koyunca operatörlerin yapacakları zam oranı bu rakamların çok daha üzerinde olacak” dedi. Kurmuş, “Alternatif operatörün 16 Mbps hızındaki internet için KDV dahil Türk Telekom'a vereceği para 43 TL civarında. Satarken hiç kâr etmese, başka hiçbir masrafı olmasa bile 58 TL'ye satması gerekiyor. Ancak satış, destek, altyapı masraflarını ve yüzde 25.5 KDV ve Özel İletişim Vergisi'ni koyarsanız vatandaşa satışı 80 TL'yi bulur. Bu da yüzde 86 zam demek” diye konuştu.

Türkiye’deki birçok şirket kendi fiber altyapılarını döşemeye devam ederlerken, ADSL ve VDSL2 hatlarının tamına sahip olan Türk Telekom, evine fiber hat gelmeyenlerin tamamını ilgilendirecek bir karar almış oldu. Bunun yansımalarının ise yakın zaman sonra yapılacak yeni fiyatlandırma açıklamalarıyla görüleceği belirtildi.

Yapılan son açıklamalara göre internet servis sağlayıcıları tarafından açıklanan yeni tarifeleriyse AKK/AKN Kalktı! İşte Türk Telekom, Superonline, TurkNet Sınırsız İnternet Paketleri Fiyatları başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.