Türkiye'de En Pahalı Telefonlar Çanakkale'de Satılıyor

Artan döviz kuru ve enflasyonun yüzde 17 seviyesine çıkmasıyla birlikte mobil kategorisinde ürünlerin fiyatları artışa geçti. TÜİK tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Türkiye'nin en pahalı telefonları Çanakkale, Balıkesir çevresinde satılıyor.

Türkiyede Cep Telefonu Pazarı Hızla Büyüyor

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Türkiye geneli için ortalama 1651 TL olan cep telefonu fiyatının bu yılın ağustos ayı içerisinde 2255 TL’ye çıktığı ve bu anlamda mobil telefonların yıllık fiyat artışları yüzde 36 seviyesinde olduğu belirtildi. TÜİK'in sağlamış olduğu rapor sonucunda son bir yılda telefon fiyatları 604 TL arttı.

Ülkemizi 26 bölgeye ayırarak telefon fiyatlarındaki artışı inceleyen TÜİK, en pahalı şehirlerin Çanakkale ve Balıkesir olduğunu ortaya çıkardı. 2932 TL ortalama ile zirvede yer alan bu iki şehrin hemen arkasında 2916 TL ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt yer aldı. Fiyatların en ucuz olduğu bölgelerde ise 1440 TL ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nin boy gösterdiği belirtildi.

Kastamonu, Çankırı, Sinop, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya şehirlerinde telefon fiyatlarının düşüş gösterdiği aktarıldı. Üç büyük kentin fiyat grafiğinde ise artış yaşanması gözlerden kaçmadı. İstanbul'daki fiyatlar yüzde 52 artarken, Ankara’da yüzde 38, İzmir’de ise yüzde 17 oranında yükseliş oldu.

 

YORUMLAR