Türkiye'de Geliştirilen Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi Kullanıma Hazır

MenaPay

Türkiye’de geliştirilen blockchain tabanlı ödeme sistemi MenaPay, geleneksel bankacılık hizmetlerine erişmekte güçlük çeken ve günümüz banka sistemlerini kullanmak istemeyen kişileri hedefleyerek, büyümeye devam ediyor.

Büyüme aşamasındaki teknoloji girişimlerine fon sağlayan Boğaziçi Ventures tarafından desteklenen, MENA bölgesinin ilk blockchain tabanlı şeffaf ve hızlı ödeme altyapısını kurarak, bankacılık hizmeti kullanmayan ya da banka hizmetlerine erişmekte güçlük çeken kişilere ulaşmayı hedefleyen MenaPay, Türkiye’nin önemli blockchain girişimlerinden biri olarak adından söz ettiriyor.

Middle East and North Africa (MENA) ya da Türkçe ismiyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaşayan insanların yüzde 84’lük bölümünün banka hizmeti kullanmadıklarını gören MenaPay, Orta Doğu’nun önde gelen yatırımcılarından aldığı destekle Türkiye’de geliştirme çalışmalarına başlamıştı. 35 kişilik kadrosuyla çalışmalarını sürdüren MenaPay, ürünlerinin geliştirme sürecini tamamlayarak, kullanılabilecek hale getirdi.

MenaPay nasıl çalışıyor?

İlk olarak MenaPay Ödeme Platformu adında, akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilecek blockchain tabanlı bir ödeme sistemi kuran MenaPay, böylece kredi kartı kullanmayan kişilerin nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmış oldu. Nakit paraların yerine ise MenaCash adı verilen ve 18 ülkenin yeni ortak para birimi olması amaçlanan, bir tür kripto para birimi tasarlayan ekip, tüm sistemlerini İslami şartlara uygun şekilde tasarladı. Sistemin nasıl çalıştığıysa şöyle anlatıldı: “Orta Doğu’da ödeme alanında dijital dönüşümün kapısını açan MenaPay Ödeme Platformu, blockchain teknolojisinin denetlenebilirlik özelliği sayesinde kullanıcı güveni ve sistem şeffaflığını kolaylıkla sağlayabiliyor. MenaPay Ödeme Platformu’nda para transferleri ve para giriş çıkışları bağımsız denetleme şirketleri tarafından kontrol ediliyor. Faizin olmadığı ve ikiden fazla şahit sisteminin bulunduğu şeffaf bir ödeme altyapısı sunan MenaPayÖdeme Platformu üzerinden MenaCash ile gerçekleştirilen bütün işlemler blockchain teknolojisi sayesinde güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlanıyor.”

Konuyla ilgili açıklama yapan MenaPay CPO’su Orhan Bayram, ‘’MenaPay Ödeme Platformu bölge insanlarının günlük ihtiyaçlarında kullanabilecekleri ve bölgeye özel kültürel uyum sağlayacak şekilde tasarlandığı gibi, entegre bir iş sistemi çözümünü de kullanıcılarına sunuyor. MenaPay QR kodlu ödeme altyapısı ile tüm ödeme işlemlerini blockchain üzerinde gerçekleştirirken her bir işlem maksimum 5 saniyede gerçekleşiyor. Yenilikçi bir yaklaşım ile MENA bölgesi insanlarının nakit kullanım oranlarını düşürecek ve dünyanın en büyük nakitsiz toplumunu blockchain teknolojisini de kullanarak MENA bölgesinde inşa edeceğiz.’’ dedi.

MenaPay Mobil Uygulaması, 15 Ocak tarihi itibarıyla Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılmak üzere, mağazalardaki yerini alacak. Nakit taşımak istemeyen ya da banka kullanmaktan imtina edenler, anlaşmalı bayilere giderek, nakitlerini MenaCash’e aktarabilecekler. Sonrasında MenaPay’in geçerli olduğu her yerde bu MenaCash’leri gerçek para gibi kullanarak, alışverişlerini hızlı ve güvenli şekilde tamamlayabilecekler.