Türkiye'nin Tanıtımında Bloggerlar ve Fenomenler Kullanılacak

türkiye blogger fenomen

Kültür ve Turizm Bakanlığı, nitelikli turist hedefini tutturmak adına farklı yollar denemeye başladı. Bakanlık, bloggerlar ya da turizm konusunda önemli sayıda takipçisi olan sosyal medya fenomenlerini Türkiye’ye davet etme kararı aldı.

Anadolu Ajansı muhabirlerince aktarılan habere göre, 2018'in 11 aylık döneminde Türkiye, 37,5 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı.  Yurt dışında yaşayan vatandaşlarla toplam ziyaretçi sayısı 43 milyona yaklaştı. Bu rakamlarla birlikte 2018 yılının 45 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatılacağı öngörüsü yapılmaya başlandı. "50 milyon turist, 50 milyar dolar" olan 2023 turizm hedeflerini, "70 milyon turist, 70 milyar dolar" olarak güncelleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019'a "nitelikli turist sayısı ile turizm pazarlarını arttırma" amacıyla girdi.

Türkiye markasını oluşturma ve dünyada daha fazla kişi tarafından bilinmesi sağlama adına yeni projeler üretmeye devam eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, blogger ve sosyal medya fenomenleriyle işbirliği yaparak, Türkiye’de daha fazla para harcaması muhtemel olan turistleri çekmeye çalışacağının ilk sinyallerini verdi.

Geçen yılın 11 aylık döneminde Alman turistlerde yüzde 25, İngiliz turistlerde yüzde 36 artış sağlayan Türkiye, "Avrupa'da gelire odaklı turizm pazarlaması" hedefi kapsamında yılın ilk etkinliğini, Hollanda'daki Utrecht Turizm Fuarı'na katılarak gerçekleştirdi. Turizm sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren fuarda Türkiye standının açılışını dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı.

"Konaklama dışı harcaması yüksek" turistlerin Türkiye'yi tercih etmesi için yapılan çalışmalar kapsamında Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore'den uzun uçuşlarla gelip daha çok kalan turistlere de yönelindi. Farklı pazarlara açılmak için bu ülkelerde yoğun tanıtım çalışmaları yürütüleceği söylenenler arasında yerini aldı.

2019 yılını Türkiye yılı olarak ilan eden Japonya ve Rusya’da çeşitli standlar açmak, fuarlar ve sergiler düzenlemek suretiyle ilgiyi yükseltme hedefinde olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, teknolojinin de desteğiyle 2019’daki hedeflerini tutturacaklarını şimdiden söyleme başladı.