Türkiye Teknoloji Takımı Japonya'dan Ödüllerle Döndü

Türkiye Teknoloji Takımı Japonya'dan Ödüllerle Döndü

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın desteklediği "T3/0008 Yıldız" takımı, Japonya'da düzenlenen Dünya RoboCup Şampiyonası'nda 5 ayrı dalda birincilik ödülü almayı başardı. 

Robotik ve yapay zeka alanında, dünyanın en saygın yarışmalarından bir tanesi olarak gösterilen ve bu yıl yirmi birincisi Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenen Dünya RoboCup Şampiyonası, Türkiye için oldukça sevindirici şekilde tamamlandı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın desteklediği "T3/0008 Yıldız" takımı, yarışmaya farklı dallarda katıldı ve beş birincilik kazandı.

Yarışmanın arama kurtarma liginde, 40'tan fazla ülkeden 3 binin üzerinde katılımcı yarışırken, "T3/0008 Yıldız" takımı geliştirdiği iki robotu ile aralarında Japonya, Almanya, ABD ve Tayland gibi ülkelerin MIT, Darmstadt Üniversitesi, North Bankong Üniversitesi gibi önemli üniversitelerinden 23 takımı geride bıraktı ve birincilik koltuğuna oturdu. Yarışmaya katıldıkları robotları ile 4 ayrı kategoride daha ödüle layık görülen "T3/0008 Yıldız" takımı, yarışma tarihinde de bir ilki gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı.

T3/0008 Yıldız takımı, içerisinde Türkiye'nin robotik alanında çalışan önemli akademisyenlerini de barındırıyordu. Ekipte Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görevli Doç. Dr. Sırma Yavuz, Doç. Dr. M. Fatih Amasyalı, Yrd. Doç. Dr. Erkan Uslu, Arş. Grv. Furkan Çakmak, Arş. Grv. Nihal Altuntaş ve yine aynı üniversitenin lisans öğrencileri Salih Marangoz, Mustafa Burak Dilaver, Azad Yaşar, Numan Keskin ve Kutay Yılmaz görev aldı. 

Yarışmanın gerçek robot ligi ayağında, "En İyi Keşif Robotu", "En İyi Otonom Robot", "En İyi Dış Alan Robotu" ve "En İyi Küçük Keşif Robotu"ödüllerini kazanan takım, ayrıca yarışmanın simülasyon arama kurtarma ligi ayağında "Sanal Robotlar Yarışması Birinciliği" ödülüne layık görüldü. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın desteklediği bir diğer Türk takımı olan ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü doktora öğrencisi Okan Aşık'ın yer aldığı "T3/0004 RoboAKUT" ise "Kurtarma Simülasyon Ligi" kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı. 

Türkiye'de Teknoloji Üretecek Çocuklar Çalışmaya Başladı

YORUMLAR