Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor, Çok Yakında Uzayı Biz de Keşfedeceğiz

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor, Çok Yakında Uzayı Biz de Keşfedeceğiz

Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığı açıklandı. Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı yeni yasama yılında Meclis'e sunulacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan dün yaptığı açıklamayla Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için çalışmaların tamamlandığını ve ajansa ait kanun taslağının meclisin onayı için hazır olduğunu söyledi.

Türkiye Uzay Ajansı Ne Yapacak?

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için çalışmalar aslında Başbakan Binali Yıldırım'ın da bakanlığı döneminde yani 65’inci hükümet sürecinde eylem planında yer alıyordu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Türkiye Uzay Ajansının kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında Kanun Tasarısı Taslağı tamamlanarak, Bakanlıkların ve çeşitli kurum ve kuruluşların görüşleri alındı. Meclis'e sevk edilecek aşamaya getirdik." Açıklamasında bulundu.

Türkiye Uzay Ajansı Ne Zaman Kurulacak?

Anadolu Ajansının haberine göre, Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı'nın Meclis'e sunulmasının yeni yasama yılında yapılacağını bildiren Arslan, "Başbakanımızın, bakanlığı döneminde başlattığı ve çok önem verdiği bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzay Ajansının kurulması ile Türkiye, uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol alacak.” Dedi.

Türkiye Uzay Ajansı birçok ülkenin uzay ajanslarıyla ortak çalışacak. Bu ajanslar Amerika Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR), Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) olacaklar.

YORUMLAR