Türkiye'de Beyin Dalgalarıyla Çalışan Sanal Robot Donanımı Geliştirildi

Türkiye'de Beyin Dalgalarıyla Çalışan Sanal Robot Donanımı Geliştirildi

 TÜBİTAK desteğiyle beyin dalgalarını bilgisayar ekranında oluşturabilen sanal robotik kollar geliştirildi. Bu elektronik donanım, TÜBİTAK'ın desteğiyle yapılacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde (İEÜ) beyin dalgalarıyla bilgisayar ekranında oluşturulan sanal robotik kolları oynatabilen bir program geliştirildi.

Üniversitede yapılan araştırmalarda, beyin bilgisayar arayüzü araştırmalarının felçli hastalarda kelime heceleme, elektrikli tekerlekli sandalyesini yönlendirme gibi çalışmalarda başarıyla kullanıldığı ifade edildi. Projenin başında görev alan İEÜ Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yuriy Mishchenko projeyi şöyle aktardı;

“Çalışmamızda küçük elektrotları kullanıyoruz, elektrotların ikisi arasındaki elektriksel potansiyel değişiklikleri bilgisayara kayıt ediyoruz. Zihinsel işlemlerin ya da ruh halinin sebep olduğu sinirsel aktivitelerdeki büyük ölçekli değişiklikler, kafa tasının yüzeyindeki elektrik potansiyelindeki değişikliklere sebep oluyor. Bu yöntem kişinin beyin yüzeyinden EEG verisini topluyor ve daha fazla işlem için bilgisayara gönderiyor. Sonuç olarak, elde edilen EEG verisi, bilgisayar ekranında canlandırılmış olan sanal robotik kol için kullanılıyor. Bu kol 2 yönde, sağa-sola ve yukarı-aşağı hareket ediyor. Ayrıca kontrol sinyallerine bağlı olarak yakala ve tut hareketi de gerçekleştirebiliyor”

Bu çalışma, hareket edemeyen ya da tamamen felçli hastalar için gerekli hareketleri yapacak robotik donanımları geliştirmek için oldukça umut verici bir gelecek vaat ediyor.

Türk Akademisyenler Robot Sistemi Geliştirdi

Türk Tasarımcı Beton Yiyen Robot Geliştirdi

YORUMLAR