Türkiye'de İlk Ultra HD Yayın Gerçekleştirildi

Türkiye'de İlk Ultra HD Yayın Gerçekleştirildi

Bir süre önce Avrupa'nın ilk Ultra HD yani 4K televizyon yayınını yapan Eutelsat, Digiturk aracılığıyla Türkiye'de de yayın yapacak. Bu yılın başlarında birer birer görücüye çıkan Ultra HD televizyonlarla hayatımıza giren Ultra HD kavramı, mevcut teknolojinin sunduğu en yüksek kalite olan Full HD çözünürlüğün 2 katı yüksek çözünürlüğü ifade etmekteydi. Daha detaylı ve daha net görüntü anlamına gelen bu teknolojiyi kullanan televizyonların hangi yayınları kullanacağı ise soru işaretiydi.

Çok da uzun olmayan bir süre önce Eutelsat, Avrupa'nın ilk Ultra HD yayınını gerçekleştirmiş ve bu soru işaretlerini bir nebze yanıtlamıştı. Bu 4K yayının Türkiye'ye ne zaman geleceği merak edilirken Digiturk ve Eutelsat yaptıkları işbirliği ile Türkiye'ye Ultra HD yayınları getireceklerini müjdelediler. Hatta 2 Nisan'da Digiturk'un İstanbul'daki genel müdürlüğünde ilk Ultra HD yayın yapılmış bile.

Ülkemizdeki televizyon yayınlarının en yüksek HD çözünürlükte iletildiği düşünülürse bu büyük bir sıçrama olacak. 4 kat kalite artışı anlamına gelecek bu tecrübe için doğal olarak Ultra HD destekleyen bir televizyon edinmek de gerekli. 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşturulmasının bir iki yıl alabileceği verilen bilgiler arasında.

Polis, LG'nin OLED Teknolojisini Çaldı İddiasıyla Samsung Ofisini Bastı

YORUMLAR