Türkiye'de İnternet Alışveriş Hacmi 35 Milyar Lira Olacak

Türkiye'de İnternet Alışveriş Hacmi 35 Milyar Lira Olacak

TOBB E-ticaret Meclis Başkanı ve GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, yaptığı açıklamayla Türkiye'de günümüzde 17,5 milyar lira olan internet alışveriş hacminin, 2020 yılına gelindiğinde 35 milyar lira seviyesine çıkabileceğini belirtti.

Türkiye'de çoğunlukla 28-32 yaş grubunda görülen internet üzerinden alışveriş eğiliminin değiştiğini söyleyen Öget Kantarcı, artık daha farklı yaş gruplarının da internet üzerinden alışveriş yapmaya başladıklarını söyledi.

İnternet üzerinden alışverişin indirim oranları ve kolaylığı sebebiyle tercih edildiğini söyleyen Öget Kantarcı, "Türkiye'de e-ticaret daha ucuz olduğu için tercih edilirken, dünyada bu algı değişti. Artık avantajlı ve çok kolay olduğu için kullanılıyor. Bu durum Türkiye'de de değişiyor. Ne alacağını bilen biri yaklaşık 8 saniyede internetten alışveriş yapabiliyor. Örneğin köpek mamasının artık internetten alındığını görüyoruz. Bunun nedeni köpek mamasının internette daha ucuz olması değil. Evinize kadar getiriliyor olması." dedi.

Kadınların internet üzerinden yaptığı alışveriş oranlarının arttığını ve internet üzerinden perakende ticarette geçen yıl yüzde 25-30 bandında bir büyüme oranı yakaladığını ifade eden Kantarcı, "Türkiye'de perakende e-ticaret hacmi 17 milyar 500 milyon lira seviyesinde. E-ticaretin, toplam perakende sektöründeki payı yüzde 3,5 civarında. Hızlı bir büyüme söz konusu. Bunu yüzde 8'lere ulaştırmak istiyoruz. 2020'de bu hacmin 35 milyar liraya taşınacağını düşünüyoruz. E-ticarette Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesiyiz." şeklinde konuştu.

İnternetten Kartla Alışveriş Onay Süresi Uzatıldı

Alışverişte Bekleyen Beylere İlaç Gibi Çözüm Çinlilerden Geldi

YORUMLAR