Türk Savunma Sanayi İçin Barut Yerine Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Türk Savunma Sanayi İçin Barut Yerine Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Elektronik fırlatma sistemi ile 500 metreye kadar metaller fırlatılabiliyor. Sistem Süleyman Demirel Üniversitesi'nde yer alan bir grup ekip tarafından geliştirildi. Elektronik fırlatma sistemi, baruta alternatif olarak kullanılabilecek bir sistem geliştirdi. 

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve onun liderliğindeki bir ekip, metalleri barut yerine elektromanyetik enerjiyle fırlatılmasına olanak sağlayan bir sistem geliştirmeyi başardı. 500 metre menzile sahip olan yeni sistem ile metal parçalar hedeflerine sağlıklı bir şekilde fırlatılabiliyor. Yaklaşık 3 ay önce başlayan projenin bir ürünü olan yeni sistem ile çevreye de daha az zarar verilecek.

Geliştirilen sistem hakkında bilgi veren Öksüz"Bu sistemde oluşturduğumuz elektromanyetik dalgalarla kullandığımız malzemeler üzerine bir kuvvet uyguluyoruz. Bu kuvvet de malzemeye bir itki sağlıyor ve belli bir hızla fırlatıyor. Elektromanyetik enerji ile gerçekleştirilen itki, normal kimyasal yakıtlarla yapılan itkilerden 5-10 kat daha fazla olabiliyor" ifadelerini kullandı. Elektromanyetik Fırlatma Sistemleri projesi kapsamında üretilen yeni sistemin saniyedeki fırlatma hızı 300 metre olarak ölçülmüş durumda. Yurtdışındaki benzerlerinin saniyede 3 bin metre yol katettiğini de belirten Öksüz, projenin geliştirilmesi halinde bu hıza ulaşabileceklerini de belitti.

Yeni Sistem Hem Çevreci Hem Geleceğin Teknolojisi

Kurdukları sistemin önemine vurgu yapan Öksüz"Normal şartlarda fırlatma için barut gibi katı yakıtlar ile sıvı yakıtlar kullanılıyor. Bunlar etki tepki yasasına göre hareket ediyorlar. Barutun sağladığı termal enerji, kinetik enerjiye dönüşüyor ve önündeki füzeyi ya da içindeki cismi fırlatıyor. Bunlar kimyasal malzemeler ve bunların üretimi çevreci değil hem de tüketimi de çevreci değil. Bunu kullananlara zarar verebiliyor ama bizim elektromanyetik fırlatıcımız bu sorunları ortadan kaldırıyor. Bu sistem, aklınıza gelen her şeyi fırlatabilecek düzeyde. Top olabilir, füze olabilir, tank mermisi olabilir. Sistemle fırlatma sayısını artırabilirsiniz. Elektromanyetik fırlatma sistemi ile artık barut kullanılmayacak. Bunun yerine elektromanyetik enerjiyi kullanabileceğiz. Bundan sonra savunma sanayisinde kullanılacak silahlar, elektromanyetik fırlatıcıların kullanıldığı silahlar olacak. Dünyada bunları gemilere monte etme çalışmaları devam etmektedir. Geleceğin savaş teknolojisinde lazerlerin ve elektromanyetik fırlatıcıların önemi çok fazla olacaktır." şeklinde konuştu.

SpaceX, Mars'a Yolculuk Yapmamızı Sağlayacak Konsept Sistemini Tanıttı

Mars Seyahati Sadece 200 Bin Dolar

YORUMLAR