Türkiye'de Uber Kullanan Kişilere Ceza Kesiliyor

Türkiye'de Uber Kullanan Kişilere Ceza Kesiliyor

Dünya'nın dört bir yanında yoğun şekilde kullanılan taksi çağırma uygulaması Uber, Türkiye'de yeni cezalarla karşı karşıya. Daha önce araçları bağlanan Uber'in yolcularına da 281TL ceza kesildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde trafik polisleri tarafından Etiler'de yapılan bir uygulama sırasında, Uber'in hafif ticari araçlarla sunduğu lüks seyahat hizmeti UberXL'a dahil olan bir Mercedes Vito, yaşadışı yolcu taşıdığı sebebiyle bağlanmıştı. Habere göre bu hizmeti kullanan yolcular da “yasadışı olan bir ulaşım aracını kullanmak” suçundan 281TL ceza ödemek durumunda bırakılmışlardı. Ülkemizde "D2 yetki" belgesi ile faaliyet gösteren Uber'in bu yetki belgesi sebebiyle yasadışı bir işlem yapmadığı söylenirken, bu belgenin Uber gibi kuruluşları kapsamadığı da iddia ediliyor

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, “İstanbul İl Emniyet Genel Müdürlüğü’nden aldığım son bilgilere göre 4 ayda 912 adet bu tip araç bağlandı. Bu servisleri kullanan kişilere ne kadar ceza kesildiği konusunu da araştıracağım. Çünkü taşımacılık kanununa göre ‘korsan’ olarak taşıma yapan araçlara binen müşterilere de ceza kesilmesi gerekiyor” dedi. D2 yetki belgesiyle belirli bir noktadan belirli bir noktaya gidilebileceğini söyleyen Duman, Uber ve benzeri hizmet veren araçlar ise taksiler gibi belirsiz bir noktadan belirsiz bir noktaya hareket ediyor. Dava açtık. Hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz”, dedi. 

Uber Türkiye'de Yasal

Uber'in faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde, yasal zemine uygun olarak çalıştığı ve faaliyetlere başlanmadan bütün yasal izinlerin alındığını belirten, Uber Türkiye Ülke Müdürü Neyran Bahardırlı; "Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gerekli görüşmeleri yapıyoruz. UberXL araçları, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli izinleri temin edip, vergisini vererek çalışan şirketlerdir. Bu hususta araçlar yetkili merciler tarafından lisanslı olduğundan araçlara veya yolculara Karayolları Trafik Kanunu gereği ceza yazılmamalıdır. Uber’in daha çok kitlelere erişmesi ekonomiye, şehir içi ulaşımına ve turizme katma değer sağlamaktadır” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Karayolu Ulaştırma ve Oto Kiralama Komitesi Sorumlusu Celal Alpay da Uber'in yasal olduğunu ve D2 belgesi ile serbest taşımacılık hakkına sahip olduğunun altını çizdi. Yine de Türkiye'de bunun için yasal zemin oluşturulmasının gerektiğini söyleyen Alpay, Uber'in korsan taksicilik ile karıştırıldığını belirtti. 

Türkiye'de UBER Tartışmaları Başladı, Taksiciler İsyan Ediyor

Uber Logosunu ve Kurumsal Kimliğini Değiştirdi

YORUMLAR