TÜRKSAT 4B Uydusu Fırlatıldı, Bu Uydu Ne Yapacak?

TÜRKSAT 4B Uydusu Fırlatıldı, Bu Uydu Ne Yapacak?

Türkiye’nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 4B, Türkiye saatiyle dün gece 23.40’ta fırlatıldı.

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden  uzaya fırlatılan TÜRKSAT 4B uydusunun Rus yapımı Proton roketi, fırlatmadan 2 dakika sonra birinci kademeyi, 5 dakika 27 saniye sonra ikinci kademeyi, 9 dakika 41 saniye sonra ise üçüncü kademesini başarıyla bıraktı.

4B haberleşme uydusu, Baykonur'dan fırlatılmasının ardından, 50 derece doğu yörüngesinde teslim alındı. Uydu, "50 derece doğu" boylamındaki yörüngesine yerleşerek, Aralık ayında ticari faaliyetlerine başlayacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredildi ve şu anda buradan gönderilen komutlarla performans testleri yapılıyor. TÜRKSAT 4B uydusunun operasyonel manevra ömrünün 30 yıldan fazla olması planlanıyor.

TÜRKSAT 4B Türkiye’ye ne kazandıracak?

Uydu daha uygun maliyet ile yüksek hızlı internet erişimi sağlayacak ve toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesi artışına destek olacak. Uydunun uzaya gönderilmesiyle birlikte uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak.TÜRKSAT 4B televizyon yayıncılığı için de kapasite artışı sağlayacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek. TÜKSAT 4B Ku frekans bandında sağlayacağı 792 MHz ilave kapasitesiyle televizyon kanallarının canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak.

Türksat 4A Uydusuna Geçiş Tamamlandı

YORUMLAR