Türksat 6A, Yerli Kaynaklarla Geliştirilen İlk Haberleşme Uydusu Olacak

Türksat 6A, Yerli Kaynaklarla Geliştirilen İlk Haberleşme Uydusu Olacak

TUSAŞ, TÜBİTAK Uzay, ASELSAN ve CTECH tarafından yapımı devam eden Türksat 6A'nın yüzde yüz milli kaynaklarla geliştirilen ilk haberleşme uydusu olacağı açıklanırken, uydunun 2019 yılında fırlatılacağı da söylendi.

90'lı yılların başından bu yana uydu teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan Türkiye, daha önce de uzaya kendi imkanları ile geliştirdiği uydular fırlatmıştı. Üniversitelerde geliştirilen ve ardından

başka uzay ajansları tarafından uzaya gönderilen uyduların yanı sıra halen yörüngede bulunan haberleşme uydularımızın teknolojilerinin büyük kısmı da milli imkanlarla geliştirilmişti. Bu çalışmaları bir adım daha ileri götürmek için harekete geçen teknoloji kurumlarımız, Türksat 6A'nın tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirileceğini ve bu uydunun 2019'da yörüngedeki yerini alacağını açıkladılar. 

4 ton ağırlığı ile en üst sınıf uydular arasında yer alacak Türksat 6A'nın, 42 derece boylamına yerleştirilmesiyle beraber, Türksat tarafından Asya, Avrupa, Afrika (Kuzey ve Ortak) kıtalarına; geniş bant internet, radyo-televizyon yayını, GSM ve güvenli haberleşme hizmetleri verebileceği de belirtildi. 550 milyon lira gibi devasa bir bütçe ile yapımı tamamlanan uydunun, 2019 yılında 36,000km yükseklikte konumlanmasının ardından 15 yıl hizmet vermesi bekleniliyor. 

2019'da fırlatılması planlanan 5A, 5B ve 6A uydularıyla birlikte Türkiye uzayda etkinliğini artırarak, söz sahibi ülkeler arasına girmeyi de planlıyor. Türksat, mevcut 3 yörüngeyi de 5'e çıkartarak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71'ine, dünya nüfusunun da yüzde 91'ine yayın götürmeyi hedefliyor. 2019 fırlatılacak üç yeni uyduyla birlikte Dünya yörüngesinde yedi farklı uyduya sahip olacak olan Türkiye, bu konuda söz sahibi olan ülkeler arasındaki yerini almayı amaçlıyor. Tüm bunlarla birlikte, 2016 yılının sonunda ömrünü tamamlayan, ancak yapılan geliştirmelerden sonra üç yıl daha hizmet vermesi sağlanan 42 derece yörüngede konumlu 2A ile 3A ve 4A uyduları ile 50 derece yörüngede konumlu 4B uydusu hizmet vermeyi sürdürüyorlar.

Göktürk-1 Uydumuzdan İlk Test Görüntüleri Gelmeye Başladı

Göktürk-2, 21 Bin Tur Attı

YORUMLAR