Twitter IŞİD Suç Ortaklığı Davasında Karar Açıklandı

Twitter IŞİD Suç Ortaklığı Davasında Karar Açıklandı

Twitter’ın IŞİD terör örgütünün saldırılarına destek veren bir platform olduğu iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Kaliforniya Bölge Mahkemesi popüler sosyal medya sitesi Twitter'ı suçsuz buldu.

Ürdün’ün başkenti Amman’da IŞİD teröristlerince düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 2 Amerikalı müteahhitin ölümünden sorumlu tutulan Twitter’ın suçu sosyal medya platformunu IŞİD teröristlerinin kullanabiliyor olmasıyla ilgili. İddia makamına göre terörist grup olduğu kabul edilen bir örgütün hala sosyal medya platformunu kullanabiliyor olması tamamen Twitter’ın sorumsuz tutumundan kaynaklanıyor.

Açılan davada Twitter platformu üzerinden planlanan ve 2 ABD vatandaşının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıda sosyal ağ suç planlamaya zemin hazırlamak ve suça ortaklık etmekle suçlanıyordu.

Bu yıl Facebook ve Twitter bu tip davalarda dünyanın çeşitli ülkelerinde mahkemeye verildiler. Bu davalardan bazıları henüz sonuçlanmadı. Ancak Kaliforniya Bölge Mahkemesinin verdiği karar diğer davalar için emsal teşkil edebilecek nitelikte olduğundan davacıların sosyal medya devleri karşısında pek şansları yok gibi duruyor. 

Acılı Bir Baba Facebook, Twitter ve Google’a Karşı Savaş Başlattı

YORUMLAR