Twitter, Trump'ın Hesabının Kaldırılabileceğini Açıkladı

Twitter, Trump'ın Hesabının Kaldırılabileceğini Açıkladı

Twitter, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın topluluk kurallarına aykırı tweetler attığı takdirde hesabının kaldırılabileceğini söyledi.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra gerek ülke içindeki gelişmeler gerekse dünyadaki diğer ülkelerle ilgili attığı tweetlere sık sık gündeme gelen Donald Trump, hiç şüphe yok ki ABD tarihinin en şahsına münhasır başkanlarından birisi. 

Twitter’ı basit bir sosyal medya aracı olarak görmeyen Trump, verdiği demeçte başkan seçilmesindeki anahtar noktalardan bir tanesinin de Twitter olduğunu söylemişti. 

ABD’nin saygın gazetelerinden Politico  ile bir röportaj gerçekleştiren Twitter CEO’su Jack Dorsey, Trump’ın saldırgan tweetler atarak hizmet şartlarını ihlal etmesi halinde hesabının kaldırılabileceğini belirtti. 

Twitter CEO'su Jack Dorsey

Twitter CEO'su Jack Dorsey

Twitter yönetimine uzun zamandır baskı yapan Trump karşıtları, ABD Başkanı’nın hesabının kapatılmasını istiyor. Fakat şu ana kadar Trump’ın attığı tweetler için herhangi bir somut adım atılmadı. Hatta Twitter’dan umudunu kesen bazı insanlar, para toplayarak şirketi satın almanın dahi peşine düşmüştü.

Trump'ın insanların sinir uçlarına dokunan tweetlerini ele alış biçimiyle geçmişte sık sık eleştirilen sosyal medya devi, yalnızca demokratların hedefinde değil. Şirket, geçtiğimiz günlerde ünlü komplo teorisyeni Alex Jones'un hesabını bir hafta süreyle askıya aldığı için muhafazakar sesleri susturmakla suçlanmıştı. 

Ateş hattının ortasında kalan şirket, platformdaki herkesin topluluk kurallarına uyması gerektiğini söyleyerek, hiç kimse için ayrıcalık tanınmayacağını vurguluyor. The Wall Street  gazetesi geçtiğimiz gün okurlarıyla paylaştığı haberde, Twitter CEO'sunun, Alex Jones ve beyaz Amerika milliyetçisi Richard Spencer'ın hesaplarının askıya alınması için bizzat adım attığını yazmış, ancak bu iddia hem Twitter hem de Dorsey tarafından reddedilmişti.

YORUMLAR