Twitter, Üçüncü Parti Uygulamaları Kaldırma Planını Erteledi

Twitter Mobil

Üçüncü parti diyebileceğimiz Twitter uygulamaları, Tweetbot, Twitterrific, Talon ve Tweetings gibi uygulamalara karşılık geliyor. Bu uygulamalar normal Twitter uygulamasına ek olarak çeşitli özellikler ve temalar kazandırıyor. Örneğin, Tweetbot uygulamasından istediğiniz kişiyi sessize alma özelliğini hatırlıyoruz.

Twitter ise daha önceden yaptığı bir açıklama ile bu uygulamaları 19 Haziran 2018 tarihinde kaldıracağını belirtmişti. Şimdi gelen açıklama ile de bu kararın ertelendiği bildirildi. Fakat bu uygulamaların ortadan kaldırılacağı yeni tarih ise açıklanmadı. “Twitter bu uygulamaları nasıl engelleyecek?” diye sorarsanız da, API’sinin “streaming services” yani “yayın hizmetleri” kısmına erişimi engelleyerek bunu gerçekleştireceğini biliyoruz. Bu değişiklik gerçekleştiğinde de bu üçüncü parti Twitter uygulamaları bildirim gönderme ve akışı yenileme gibi şeyleri yapamayacaklar. 

Mac Tweetbot Uygulaması

Mac üzerinde çalıştırılan Tweebot uygulamasına ait bir görüntü.

Twitter aynı zamanda 2012 yılında API üzerinde farklı bir değişiklik de yapmıştı. Bu değişiklik ile, üçüncü parti Twitter uygulamalarına en fazla 100.000 kullanıcı sınırı getirilmişti. Bu da piyasada aynı işlevde olan birçok üçüncü parti Twitter uygulamasının yer almasını açıklayan bir durum oluyor. 

Geliştiriciler de kullanıcıların an itibariyle bilinçsizliğinden dolayı tedirgin durumdalar. Çünkü birçok üçüncü parti Twitter uygulaması kullanan kişi, yakın zamanda bu uygulamaların işlevini yitireceğinden habersiz durumda. Bu konuyla ilgili tweet’leri de #BreakingMyTwitter hashtag’inden inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR