Uber, Veri İhlali Nedeniyle 148 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Uber, Veri İhlali Nedeniyle 148 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Mobil platformlar üzerinden araç çağırma hizmeti veren Uber, 2016 yılında yaşadığı büyük veri ihlali sebebiyle 148 milyon dolar ceza ödeyecek.

Popüler araç paylaşım uygulaması Uber, iki yıl önce yaşadığı veri ihlalinde, dünya çapında 57 milyon müşteri ve sürücüsünün kişisel bilgilerini bilgisayar korsanlarına kaptırmıştı. Söz konusu veriler için hackerların talep ettiği 100 milyon dolarlık fidye bedelini ödemeyi kabul eden San Francisco merkezli şirket, olayın gün yüzüne çıkmasının ardından birçok dava ile karşı karşıya kalmıştı. 

Uber, 2016 yılında yaşanan olayla ilgili ABD’de görülen davada, mahkeme ile anlaşmaya giderek, 148 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti. Washington Post ’a göre bu ceza, devlet yetkilileri tarafından bugüne kadar uygulanan en büyük para cezası oldu.

California Başsavcısı General Xavier Becerra yaptığı açıklamada, “Uber'in bu ihlalin üzerini örtmeye çalışması, müşterilerinin güvenini açık bir şekilde sarstı. Şirket, kullanıcı verilerini korumayı başaramadı ve yetkilileri zamanında bilgilendirmedi”  dedi.

New York Başsavcısı Barbara Underwood ise, “Tüketici ve işverenlerin bilgilerini sızdıran şirketlere sıfır tolerans gösteriyoruz"  ifadelerini kullandı.

Uber’e toplamda 248 milyon dolara mal olan veri ihlali, Travis Kalanick’in CEO koltuğunda oturduğu dönemde gerçekleşti. Uber'in kurucusu olan Kalanick, geçen yıl Haziran ayında cinsel taciz suçlamalarının ardından görevinden istifa etmişti. Dara Khosrowshahi, Ağustos 2017'de Kalanick'in yerini aldıktan sonra hack olayı hakkında kamuoyunu ve düzenleyicileri bilgilendirmişti.