Uber'in Bir Numaralı Rakibi Lyft, Suudi Arabistan'dan Büyük Bir Yatırım Aldı

Uber'in Bir Numaralı Rakibi Lyft, Suudi Arabistan'dan Büyük Bir Yatırım Aldı

Dünyanın ulaşım konusunda en başarılı projelerinden birisi olan Uber, her geçen gün değerini arttırarak farklı pazarlara açılmaya devam ediyor. Uber'in bir numaralı rakibi olarak tanımlanan Lyft isimli şirket, ABD'de kurulmasına rağmen Suudi Arabistan'dan büyük bir yatırım teklifi aldı.

Uber ve Lyft özel olarak araba çağırabileceğiniz ve çağırdığınız arabayla paranıza göre seyahat edebilmenize imkan sağlayan iki farklı girişim. Sektörün en tanınmış ve en köklü ismi şüphesiz Uber. Ama Amerikalı Lyft isimli şirket de kendi ülkesinde yakaladığı başarıyı tüm dünyada yaymak istiyor. Henüz girişimleri çok duyulmayan Lyft özel seyahat şirketinin piyasa değeri aldığı yeni yatırımlarla birlikte 5 milyar dolara ulaştı bile.

Lyft, ABD'nin en dışından Suudi Arabistan’dan oldukça büyük bir yatırım aldı. Özel seyahat şirketi yüzde 2.3'lük hissesini Kingdom Holding'e yaklaşık 104 milyon dolara satarak büyük bir başarı elde etti. Lyft, Arabistan'dan aldığı yatırımla yetinmedi ve ismi açıklanmayan gizli bir şirkete de yüzde 3'lük hissesini yaklaşık olarak 142 milyon dolara teslim etti. Aldığı bu yatırımlarla birlikte piyasadaki saygınlığını ve mali değerini oldukça arttıran Lyft, kısa bir süre içerisinde daha büyük yatırımlar alacak gibi görünüyor.

Bu arada Uber ile Lyft'yi rakip olarak göstermiştik. İki şirket arasındaki toplam fiyat farkı 60 milyar dolar civarından. Yani henüz ABD'de işleri yeni yoluna koyan Lyft'nin, Uber'e yetişebilmesi için hiç durmadan çalışması gerekiyor.

Uber uygulamaları:

Türkiye'de UBER Tartışmaları Başladı, Taksiciler İsyan Ediyor 

YORUMLAR