Üç Boyutlu Tarama Teknolojisi Yakında Oyunlara Uygulanabilir

Üç Boyutlu Tarama Teknolojisi Yakında Oyunlara Uygulanabilir

Sanal gerçeklik günümüz teknolojisini zorlayadursun, özellikle tasarımcılık alanında büyük bir devrim yaratacak üç boyutlu kameralar sayesinde artık bir iki dakika içerisinde kendi görüntünüzün üç boyutlu bir kopyasını dijital ortama aktarabileceğiz. Bu teknolojiden keyifle yararlanacak kesim olarak da aklımıza ilk oyuncular geliyor.

Üç boyutlu tarama teknolojileri 2000'lerden bu yana oyunlarda dahi denendi; PlayStation 2 döneminin kamerası sayesinde az da olsa oyunlarda yüz yerleştirme denenmiş, tahmin edeceğiniz üzere pek tutmamıştı. Ancak bu yüz yerleştirme teknolojisinin, üç boyutlu kameralar sayesinde günümüzde geldiği nokta gerçekten inanılmaz. Bunun oyunlara aktarımı ise anladığımız kadarıyla hala pratik olarak sağlanamıyor, ancak PC Gamer'ın yayınladığı bir makaleye bakacak olursak sağlanırsa da muhteşem bir iş çıkacağı açık.

PC Gamer editörlerinden Evan Lathi'ye ulaşan üç boyutlu tasarım firmaları Occipital ve Uraniom, işin donanım ve yazılım kısmını üstlenerek Evan'ın üç boyutlu taramasını GTA 5FIFA 16 gibi oyunlara aktarmışlar. Sonuç ise gerçekten inanılmaz. Hemen aşağıdan projenin nasıl başladığını ve oyuna aktarma aşamasını gösteren videoyu izleyebilirsiniz. Videoda genel olarak Evan'ın üç boyutlu taramasının 1-2 dakika içinde hazır olduğu ve oyunlara aktarım aşaması anlatılıyor.

Üç boyutlu tarama işleminde donanım olarak destek sağlayan Occipital, kendi üç boyutlu tarama kameralarını üreterek objelerin, odaların veya insanların saniyeler içinde kopyalarını oluşturuyor. Bu esnada yaptıkları tek şey objenin veya insanın etrafında bir tur dönerek kamera ile 360 derecelik bir tarama yapmak. Bir dakika bile sürmeyen bu işlemin ardından tarama kopyanız işleniyor ve bulut teknolojisi üzerinde oluşturuluyor.

İşin esas zorlayıcı gibi görünen kısmı bu taramanın GTA 5, FIFA 16 veya CS: GO gibi oyunlara aktarımı. Bu noktada yazılım firması Uraniom devreye girerek oyunların üreticilerine bile gerek duymadan elinizdeki üç boyutlu taramayı oyuna aktarıyorlar. Burada yapılan işlem gerçekten şaşırtıcı; Uraniom'un kullandığı yazılım sayesinde oyunun orijinal yüz animasyonları değişmeden elinizdeki yüzü, oyunun ana karakterine koyabiliyorsunuz.

Şimdilik bu teknolojinin yaygınlaşması biraz güç. Occipital'ın ürettiği kamera tek başına 380 dolar değerinde, bunun haricinde oyunlara nakli sağlayan yazılımlar da ne kadar kolay görünse de ucuz şeyler değiller. Üç boyutlu tarama teknolojisinin ise ileride birçok alanda kullanılabileceğini şimdiden kestirebiliyoruz. Örnek olarak ileride birçok film, dünyada gerçek bölgelerin üç boyutlu taramaları kullanılarak işlenebilir. Bu kameraların manzaraları bile üç boyutluya döndürebildiğini hatırlatalım.

Teşekkürler, PC Gamer.

YORUMLAR