Uçan Araba Adı Verilen Bu Araç Aslında Bir Araba Değil

Uçan Araba Adı Verilen Bu Araç Aslında Bir Araba Değil

Şehirler kalabalıklaşmaya başlayınca trafik artık herkesin ortak sorunu oluyor. Lilium adındaki araç ise trafik sorununa çözüm sunmak için 2018'de havada olacak.

Genellikle Star Wars, The Fifth Element, Runner Blade gibi filmlerden alışkın olduğumuz uçan araçlar artık gerçek oluyor. Bilim kurgu filmlerinde bolca kullanılan bu tip araçlar yakın bir zamanda herkesin kullanımına açık olacak. Geleceğin araçları olarak nitelendirilen bu araçlar, uçan arabalar olarak nitelendirilse de aslında araba değiller.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından desteklenen bir proje kapsamında dünyanın ilk kişisel kullanıma açık dikey iniş-kalkış yapabilen aracı geçtiğimiz yıl geliştirildi. Lillium adının verildiği bu araç, tamamen kişisel olup trafik sorununa kesin çözüm getiriyor. Elektrik motorlarıyla çalışan Lillium'un, yaz aylarında kullanılabilecek eğlenceli bir araç olması amaçlanıyor. Yerden 3 km yüksekliğe çıkan Lilium, 20 saatlik bir eğitimin ardından kullanılabiliyor olacak. Saatte 250 mil, yani yaklaşık olarak 400 km/h hız yapabilen Lilium aracı tasarımıyla da bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duruyor.

Kentsel alanlardaki sıkışıklığı ve gürültüyü azaltmak için oldukça küçük boyutlarda geliştirilen Lilium, 2018 yılında havalarda olacak Aracın fiyatının ve ne kadara mal olduğunun bilgisi ise henüz bilinmiyor.

İstanbul'a Akıllı Otobüs Durakları Geliyor

Facebook Annelere Özel Durum İfadelerini Devreye Soktu


YORUMLAR