Ücretsiz Online Aksiyon Oyunu Gigantic Kapatılıyor

Geçtiğimiz sene Temmuz ayında çıkış yapan ve ücretsiz olarak oyuncuların beğenisine sunulan online aksiyon oyunu Gigantic için üzücü bir açıklama geldi. Oyunun yayıncısı Perfect World, Gigantic'in 31 Temmuz tarihinde sonlandırılacağını duyurdu.

Perfect World'un böyle bir karar almasının sebebi olarak Gigantic'in düşük oyuncu sayısı gösteriliyor.  Ücretsiz oyunların gelir elde ederek ayakta durabilmeleri için yüksek oyuncu sayısına sahip olmaları gerekiyor. Eğer geniş bir oyuncu kitlesi yoksa doğal olarak gelirler de düşüyor. Perfect World, yaptığı açıklamada oyuncu kitlesine teşekkür ederken bu kararı almalarının hiç de kolay olmadığını dile getirmekte.

Gigantic'in kapatılmasına yol açan düşük oyuncu sayısının sebebi ise PUBG olarak gösterilebilir. PUBG ile birlikte online aksiyon oyunlarında yeni bir sayfa açıldı ve oyuncu kitlesinin büyük bölümü PUBG ve benzeri oyunlara yöneldi. İlk çıktığında farklı yapıda olan oyunlar, Gigantic gibi ilgi görmeyince rotalarını PUBG'nin battle royale yapısına çevirerek kendilerini kurtardılar. Bu oyunlara örnek olarak Paladins, Warface ve Fortnite gibi oyunlar gösterilebilir. Gigantic ise değişime adapte olamadı ve bu nedenle yolun sonuna geldi.

Gigantic, Temmuz ayında kapatılacak olsa da oyunun başka bir firmaya satılarak el değiştirmesi Gigantic'i kurtarabilir. Gigantic hiç de kötü bir oyun değildi, kendine has görsel stiliyle dikkat çeken oyun Overwatch'ın MOBA tabanlı yapısını tercih etmişti. Hem Overwatch, hem de PUBG ve alternatifleri ile aynı anda rekabet etmek zorunda kalan oyun, ücretsiz dahi olsa tutunamadı. Oyun için hazırladığımız incelemede oyunu bir hayli beğenmiştik:

YORUMLAR