Ünlü Crack Grubu Pes Etti ve Korsan İşine Ara Verdi!

Ünlü Crack Grubu Pes Etti ve Korsan İşine Ara Verdi!

Eğer bir süredir torrent sitelerinde yeni çıkan oyunların korsan versiyonlarına rastlayamıyorsanız bu durumun sebebini geçen haftalarda yazdığımız bir haber ile açıklamıştık. Bilindiği üzere eskiden yeni bir oyun çıktığında korsan versiyonu ya aynı gün, ya da birkaç gün sonra torrent sitelerinde yayınlanırdı. Hatta korsan oyunların orijinal versiyonlarından daha önce bile çıktığına şahit olmuştuk. Bu korsan oyunların bütün esprisi oyunların korsan versiyonlarını çalıştıran crack dosyasını hazırlamaktı. Bu konuda uzmanlaşmış bir ekip olan 3DM de uzun süredir oyunlar için crack dosyaları geliştiriyordu ve torrent sitelerinde bu crack dosyalarının ekli olduğu oyunlar listeleniyordu.

3DM geçenlerde yaptığı bir açıklamayla korsan oyunların 2 sene içerisinde tamamen sonlanabileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın arkasındaki neden ise yeni kullanılmaya başlayan Denuvo adlı dijital hak koruma sistemiydi. Denuvo temel olarak oyunların verilerini şifreliyordu, bu sayede crack dosyaları geliştiren ekipler oyun verilerine erişemedikleri için oyunların korsan versiyonları da torrent sitelerinde yayınlanamıyordu. Rise of the Tomb Raider ve Just Cause 3'ün korsan versiyonlarının henüz torrent sitelerde yer almamasının nedenini buna bağlayabiliriz. 3DM, Denuvo'ya sahip oyunların kırılmasının çok zahmetli bir süreç olduğuna ve ekip üyelerinin bu işi yaparken bıkkınlık geçirdiğine değinmişti.

3DM grubu yaptığı son açıklamada oyunlar için crack dosyası geliştirme işine 1 sene boyunca ara vereceğini duyurdu. Bu açıklamanın sebebi ise 3DM'nin crack işine ara verdikten sonra oyun satışlarında herhangi bir dalgalanma olup olmayacağını görmek istemesi. Bu durum da torrent sitelerinde bir süre daha az korsan oyun görüleceği anlamına geliyor. 3DM tek crack ekibi olmasa da en aktif olarak çalışan crack ekiplerinden bir tanesiydi.

2 Sene İçerisinde Korsan Oyunlar Tamamen Ortadan Kalkabilir!

YORUMLAR