Uzay Yolculuklarının Geleceği Bu Projede Yatıyor

Uzay Yolculuklarının Geleceği Bu Projede Yatıyor

Uzaya çıkma ve uzayın derinliklerinde yatan gizemleri keşfetme fikri insanoğlunu daima cezbeden konulardan biri olmuştur. Gelişen teknoloji ile uzaya gitmek mümkün kılınmış olsa da bu seyahatin bedeli ne yazık ki çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Hal böyle olunca uzaya dair bilimsel araştırmalar ve turistik faaliyetler çok ağır bir sürece maruz kalıyor hatta bazen aksama noktasına geliyor.

Bir grup öğrenci tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen Starscraper projesi sayesinde uzaya gitmenin çok daha ucuza mal edilebileceği iddia ediliyor. Kickstarter'da yerini alan bu proje sadece 10.000 dolar hedefle yola çıktı ve şu anda 16.674 dolarlık bir fona sahip.

Starscraper'ın en önemli özelliklerinden bir tanesi uzaya gitme ve araştırma yapma faaliyetlerini NASA'nın ve diğer uzay araştırmaları yapan şirketlerin mal ettiğinden çok daha ucuza getirmesi. Bu sayede hem turistik amaçlarla hem de bilimsel amaçlarla yapılacak uzay ziyaretlerinin önü açılmış oluyor. Konvansiyonel roket motorlarından daha farklı bir sistem kullanan modül, bu sayede verimliliği üst seviyeye taşıyor. Projenin en önemli detayı ise uzay modülünün görevini yaptıktan sonra tekrar tekrar kullanılabilmesi.

Magnitude.lo ve Teton Aerospace gibi bu alanda araştırmalar yapan firmalarla görüşen proje sahipleri, bu fikri daha da geliştirebilirlerse, geleceğin uzay ziyaretlerini şekillendirecek isimler arasında yer alabilirler.

Philips Spotify’a Bağlanabilen Hoparlörlerini Tanıttı

YORUMLAR