1.5 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Sinyalleri Tespit Edildi!

1.5 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Sinyalleri Tespit Edildi!

Bilim insanları, 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden gelen ve kaynağı henüz çözülemeyen “hızlı radyo patlaması” şeklinde sinyaller tespit etti.

Gizemli radyo sinyalleri, Kanada’da bulunan CHIME teleskopu tarafından keşfedildi. FRB olarak bilinen 13 hızlı radyo patlaması arasında, yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki aynı kaynaktan gelen çok sıradışı bir tekrarlama sinyali gözlemleyen araştırmacılar, radyo sinyallerinin kaynağını çözmeye çalışıyor.

chime teleskopu

Kanada'daki CHIME teleskopu

Benzer bir keşfi daha önce de gerçekleştiren astronomlar, radyo patlamalarının doğasının ve kökeninin manyetik alana sahip bir nötron yıldızından uzaylılara kadar birçok şeyin sonucu olabileceğini söylüyor.

British Columbia Üniversitesi'nden (UBC) bir astrofizikçi olan Ingrid Stairs, “Tespit ettiğimiz yeni radyo sinyalleri, bu patlamalara neyin sebep olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir” dedi.

Bilim insanları şimdiye kadar 60’tan fazla hızlı radyo patlaması tespit etti, ancak sadece bir tanesi tekrar eden türdendi. Bu da tespit edilen yeni radyo sinyalini çok daha esrarengiz kılıyor.

radyo sinyali uzay

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Okanagan Vadisi’nde bulunan CHIME gözlemevi, her gün gökyüzünü tarayan 100 metre uzunluğundaki dört silindirik antenden oluşuyor.

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden Shriharsh Tendulkar, “İkinci bir tekrarlayıcı radyo dalgası keşfettik ve özellikleri ilkine çok benziyor” dedi.

“Radyo frekansları, FRB süreçlerini ve aynı zamanda radyo dalgalarının derin uzayda ilerlerken nasıl etkilendiklerini anlamamızı sağlayabilir” diyen Tendulkar, şöyle devam etti:

“Farklı frekanslardaki hızlı radyo patlamalarını analiz ederek hangi teorilerin geçerli, hangilerinin geçersiz olduğunu anlayabiliriz. Çok yeni bir alan olduğu için somut kısıtlamalar sunmak zor olacak ama zamanla ilerleme kaydedeceğiz”