Volkswagen Önümüzde Ocak Ayında Araçları Geri Çağırmaya Başlıyor

Volkswagen Önümüzde Ocak Ayında Araçları Geri Çağırmaya Başlıyor

Bildiğiniz üzere Volkswagen son günlerde internette en çok yer bulan firma isimlerinden bir tanesi. Amerika'da başlayan ve çığ gibi büyüyen emisyon skandalı nedeniyle büyük bir buhran içerisinde olan firma CEO'sunu değiştirerek Volkswagen'ın başına Porsche'nin CEO'su olan Matthias Müller'i getirmişti. Sonunda akıllara takılan en büyük soruyu yanıtlayan firma, Ocak 2016'dan itibaren emisyon testlerinde sahte yazılım ile geçirilen araçları geri çağıracağını açıkladı.

İlk olarak Amerika'da ortaya çıkan fakat hemen ardından Avrupa'da da yankı bulan emisyon testi skandalından sonra bazı ülkeler Volkswagen model araçlara amborgo koyarken, firma da bu sorunla başa çıkmaya çalıştı. Firmanın yeni CEO'su tarafından araç sahiplerine gönderilen mektup ile özür dilendi ve yaşanan bu olaydan dolayı çok üzgün ve pişman oldukları ifade edildi.

Araçların normal şartlarda çevreye belirtilenden çok daha fazla gaz salınımı yapması nedeniyle hazırlanan sahte yazılım ile testlerde bu değeri limitlerin altına indiren Wolkswagen, eğer her şey planladığı gibi giderse 2016 yılına girdikten sonra Ocak ayında sorunlu araçları geri çağırmaya başlayacak.

Toplamda 11 milyon Volkswagen marka dizel aracın etkilendiği bu büyük skandalda araçların 488.000 adedi Amerika'da ve geri kalan kısmı da Avrupa'da bulunuyor. Fakat planlanan geri çağırma kararı şu an için sadece Avrupa'daki araçları kapsıyor ve Amerika'daki araçların ne zaman geri çağırılacağı hakkında henüz kesin bir bilgi yok.

Günden güne daha da fazla büyüyen bu olayın sonunda aydınlığa kavuşup kavuşmayacağını hep birlikte göreceğiz fakat bu skandalın Volkswagen'a maliyetinin hem maddi hem de manevi olarak çok büyük olacağı kesin.

Volkswagen Skandalından Etkilenen 2009-2015 Arası Modeller Açıklandı

YORUMLAR