Volkswagen Skandalından Etkilenen 2009-2015 Arası Modeller Açıklandı

Volkswagen Skandalından Etkilenen 2009-2015 Arası Modeller Açıklandı

Volkswagen Grubu altında bulunan Audi, Seat ve Skoda marka araçların bazı modellerinde de özel bir yazılımla emisyon değerleri düşük gösterilmiş.

Emisyon değerlerini özel bir yazılımla düşük gösteren dizel motorların, Volkswagen Grubu altında bulunan Audi, Seat ve Skoda marka araçların kimi modellerinde de kullanıldığı ortaya çıktı.

Alman otomobil devine ait 2009-2013 yılları arasında üretilen Skoda Fabia, Roomster, Octavia ve Superb modellerinde de aynı yazılımın kullanıldığı saptandı. EA 189 motoru kullanılan Audi A1, A3, A4 ve A6 model taşıtlarda mercek altına alında.

Volkswagen’in geçen hafta ortaya çıkan emisyon gazı düşük gösterme test yazılımı skandalı, VW gruba ait 2009 – 2013 yıları arasındaki bir çok araca sıçramış durumda. VW tarafından yapılan ilk açıklamada dünya çapında 11 milyon aracın etkilendiği duyurulmuştu.

Emisyon gazı testi hilesi nedir, nasıl yapıldı?

18 Eylül 2015 günü ABD'li denetim kuruluşları Volkswagen'in sattığı 480 bin araçta gerçek emisyon değerinin ölçülebilmesini engelleyen donanım bulunduğunu tespit etti. Ancak Volkswagen bu sorunun ABD ile sınırlı kalmadığını ve  dünya çapında 11 milyon aracı etkilediğini itiraf etti.

Emisyon ölçümleriyle birlikte, üretilen otomobillerin doğaya saldıkları zehirli gazların belirli sınırların altında tutulması sağlanıyor. Bu sınırlamalarda insan sağlığına öncelik veriliyor. Avrupa'da bu yasal sınırlar her yıl daha aşağı çekiliyor. Araba üreticileri de buna göre motor tasarımlarını yeniliyorlar.

Volkswagen emisyon testlerinde kullandığı bir yazılımla zehirli gaz salınımını çok düşük göstererek "havayı kirletmeyen" araçlar ürettiği için daha az vergi ödüyordu. Böylelikle araçlarının performansından da ödün vermiyordu. VW grubu bu sayede piyasadaki diğer markalara karşı rekabet avantajı da sağlıyordu.

Volkswagen’in yapıp test sırasında kullandığı yazılım çok düşük emisyon rakamları veriyor, ancak arabalara yapılan inceleme sonucu zehirli gaz salınımının yasal sınırların 40 kat üzerine kadar çıktığı saptandı.

Volkswagen Teknolojiyi Çarpıtarak Dev Bir Skandala Dönüştürdü, Şirketin Tüm Karizması Sarsıldı


YORUMLAR