Western Digital 10TB Sabit Disk Yaptı, Peki Biz Kullanabilecek miyiz?

Western Digital 10TB Sabit Disk Yaptı, Peki Biz Kullanabilecek miyiz?

Western Digital’in 10 terabyte HDD yaptığı açıklaması donanım piyasasında farklı yorumlara sebep oldu. Böyle bir kapasiteyi biz evlerimiz de kullanabilir miyiz dersiniz?

Western Digital’in HGST departmanı, son 20 yıl içinde kendi geliştirdiği ilk 3.5 inç 1GB sürücülerin kapasitesini tam 10 bin misli geliştirmiş oldu. SMR adı verilen bir sistemle (shingle magnetic drive - süper ince manyetik sürücü) özel levhaları depolama aracı olarak kullanan bu yöntem ilk defa WD 10TB HDD’de kullanılacak.

Peki, yeni duyurulan WD 10TB SMR HDD bizim işimize yarayacak mı?

Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış. Eğer 10TB bir HDD’yi kontrol edebileceğinize inanıyorsanız, derin bir donanım bilgisine sahip olduğunuza güveniyorsanız ve pahalı bir ödeme planına hazırsanız belki. Bulut tabanlı depolama sunucuları için tasarlanan bu yeni HDD aslında evlerde kullanılmayacak kadar pahalı. Hiçbir ev kullanıcısının da 10TB’lik bir depolama alanını tam verimli kullanması zaten mümkün değil. Bu büyüklükte bir depolama alanında birden fazla kontrol ve düzenleme yazılımı, hatta özel sunucu altyapısı donanımı gerekebilir. WD 10TB SMR HDD’nin bir de bedeli olduğunu unutmamak lazım. Henüz fiyatı açıklanmayan bu sürücünün pek ucuz olmayacağı ortada.

Son derece hızlı yazma ve okuma gücüne sahip olan WD 10TB SMR HDD, piyasada var olan SSD’lere rakip olsun diye tasarlanmadı. Bu bileşenin hedef kitlesi amacı dev bulut depolama şirketleri ve onların dev sunucuları.

SSD mi Yoksa HDD mi? Hangisi Bizim İçin Daha Verimli?

SSD Sabit Disk Kullananlara Bir Uyarı: PC Güç Bağlantısını Kesmeyin

YORUMLAR