WhatsApp ve Instagram'a Bomba Özellikler Geliyor!

WhatsApp ve Instagram'a Bomba Özellikler Geliyor!

Facebook, 1-2 Mayıs tarihleri arasında Kaliforniya, San Jose'de düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı'nda, iki popüler uygulaması WhatsApp ve Instagram'a gelecek yeni özellikleri ilk kez duyurdu. 

Facebook, her sene düzenlediği F8 Konferansı'nda yıllık planlamalarını ve üzerinde çalıştığı teknolojileri kamuoyu ile paylaşıyor. Sosyal medya devinin CEO'su Mark Zuckerberg'in ev sahipliği yaptığı konferansta, şirketin en popüler uygulamalarından ikisi olan WhatsApp ve Instagram'a gelecek yeni özellikler hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

WhatsApp'a Video Konferans Desteği

WhatsApp yöneticisi Mubarik Imam, aylık 1.5 milyar aktif kullanıcısı bulunan uygulamanın sonunda görüntülü grup sohbeti özelliğine kavuşacağını açıkladı. Bunun yanı sıra birbirinden harika çıkartmalar ile insanların birbirleriyle kurdukları iletişimi güçlendireceklerini ifade eden Imam, üçüncü parti geliştiricilerin de WhatsApp için çıkartma geliştirebileceklerini söyledi.

whatsapp görüntülü grup sohbeti

Önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması planlanan özellik ile birlikte, aynı anda dört kişi görüntülü grup sohbeti gerçekleştirebilecek. Her gün 2 milyar dakikanın üzerinde sesli ve görüntülü aramanın gerçekleştirildiği WhatsApp, gecikmiş bir özellik olan grup görüntülü görüşme ile platformun çok daha işlevsel bir hale gelmesini sağlayacak.

Ayrıca WhatsApp'ın yakında kullanıma sunacağı sticker (çıkartma) mağazasındaki  tüm çıkartmaların ve animasyonların ücretsiz olması beklenirken, ilk etapta yalnızca 6 adet çıkartmanın olacağı söyleniyor. Bu özellik ile emojilerden sıkılan kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunmayı hedefleyen şirket, söz konusu özelliği uzun zamandır kullanan Facebook Messenger, Telegram ve Line gibi uygulamaların izinden gidecek. 

Instagram'a 'Arama

' Özelliği Geliyor

Facebook, bir diğer popüler uygulaması Instagram üzerinde de geliştirmeler yapacak. Yaklaşık üç ay önce Android Uygulama Paketleri (APK) dosyalarında iyiden iyiye gün yüzüne çıkan "Sesli ve Görüntülü Arama" özelliği resmen açıklandı.

Instagram'ın yeni özelliği ile birlikte ister tek kişiyle, isterse bir grup insanla sesli veya görüntülü bir şekilde görüşebileceksiniz. Kullanıcıların görüntülü arama yapmak için sohbet kısmının üzerine yerleştirilecek bir kamera simgesine dokunmaları yeterli olacak.

Instagram'ın bir süredir üzerinde test ettiği "Arama" özelliği yakında tüm kullanıcılara sunulacak.