WhatsApp Verdiği Sözü Tutmuyor Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor

WhatsApp Verdiği Sözü Tutmuyor Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor

Facebook şemsiye altında çalışan WhatsApp artık bağlı olduğu sosyal medya devi ile kullanıcı bilgileri paylaşmaya başlayacağını duyurdu.

Whatsapp üzerinde reklam gösterimi oolmadığını biliyoruz ancak bu, WhatsApp’ın reklam verenler tarafından kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. Bundan böyle Facebook'ta gösterilecek reklamlarda, kişilerin WhatsApp’a kayıtlı telefon bilgileriyle edinilen bilgilerinin de kullanılacağı duyuruldu. Ancak bu özellik kullanıcılar tarafından opsiyonel olarak kapatılabilecek.

WhatsApp Verdiği Sözü Tutmuyor

Aslında bir noktada bu söz konusu değişim, WhatsApp’ın artık kar amaçlı bir araç olacağının işareti olarak değerlendirilebilir. Çünkü daha önce 1 milyardan fazla kullanıcısının gizliliğini koruyacağın söz veren uygulama artık bu sözünden caymış da oluyor. Bu ikilem ile ilgili olarak Facebook'un WhatsApp’dan aldığı telefon numaralarını kesinlikle paylaşmayacağı ve şirketlerle paylaşmayacağı söyleniyor ama biz biliyoruz ki, veriler daha önce devlet kurumları ve reklam verenlerle paylaşılmış hatta belli ücretlerle satılmıştı.

WhatsApp Facebook İşbirliği Ne Anlama Gelecek?

Bu drurumda WhatsApp'ın yeni bir kullanıcı sözleşmesi derlemesi gerekecek. Bu yeni gizlilik sözleşmesiyle birlikte şirketin Facebook ile daha yakın bir ilişki içinde olmasının da önü açılcaka. Burada kullanıcılar için sözleşmenin bazı kurallarını kabul edip etmeme opsiyonu da sunulabilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada WhatsApp telefon numaranızı Facebook ile paylaşmayacağını ancak dev sosyal ağla koordinasyon içinde çalışacağını ifade ediyor. 

WhatsApp açıklamasında aslında artık Facebook ile el ele verip işletmelerin kullanıcılarına mesaj atmasına izin vereceğini ima ediyor. Bu bilidirisinede şirket işletmeler için, SMS ve telefon çağrılarına alternatif bir iletişim kanalı olma özelliğini önümüzdeki aylarda denemeye başlayacağını da söylüyor.

Kısaca artık Facebook'taki gibi WhatsApp hesabınıza da olur olmaz zamanlarda gelebilecek reklam mesajlarına hazır olun. 

WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype Dinlenecek

Facebook Hakkınızda Sizin Bile Aklınıza Gelmeyen 100 Detay Biliyor

 Facebook Kullanıcı Verilerini En Çok Hangi Hükümetler Kurcalıyor?

Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi

YORUMLAR