Winnie the Pooh'nun Çin'de Sansürlenmesinin İlginç Sebebi

Winnie the Pooh Çin sansür

Kısa bir süre önce internet sitesine Kingdom Hearts serisinin son oyununu ekleyen Çinli oyun dağıtıcısı A9VG, ilginç bir sansüre imza attı. Site, Kingdom Hearts III isimli oyunda oynanabilir olan Winnie the Pooh karakterini sansürledi.

Çin’in en çok kullanılan sosyal medya platformu Weibo üzerinden, yeni oyuna dair ekran görüntülerini paylaşan A9VG, hepimiz bildiği o sevimli ayı Winnie the Pooh karakterini sansürledi. Buzz Plus isimli internet sitesi tarafından aktarılan sansürlemenin arkasındaysa hiç beklenmedik bir neden yatıyordu.

Winnie the Pooh Çin sansür 2

Çin’deki Winnie the Pooh sansürünün sebebi

Resmi ismiyle Çin Halk Cumhuriyeti, 1949 yılından bu yana Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetiliyor. 2012 yılından bu yana devletin ve partinin başında Şi Cinping yer alıyor ve bütün güçleri elinde toplamış şekilde, bütün Çin’i sert uygulamalarla yönetmeye devam ediyor.

“Yıldız” kelimesinin, Yıldız Sarayı’nı hatırlatması sebebiyle şiirlerde kullanılmasının yasaklandığı günleri hatırlatır şekilde, Cinping’e dair atıfta bulunmak ya da imalar yapmak bütün Çin’de yasak! Şi Cinping’in bütün ulusu, devleti ve partiyi temsil ettiği düşüncesi sebebiyle kendisi hakkında ilginç kısıtlamalar bulunurken, Winnie the Pooh sansürünün altında da Şi Cinping yer alıyordu.

Çin devlet kurumları yetkilileri, Winnie the Pooh karakterinin Şi Cinping ile benzediğini söyleyen kimi sosyal medya paylaşımlarından sonra karakterin Çin’de kullanılmasını ya da gösterilmesini yasaklamışlardı. A9VG isimli oyun dağıtıcısı da bu sebep ile yakın zaman sonra piyasaya süreceği Kingdom Hearts 3’te yer alacak Winnie the Pooh karakterini görsellerde sansürledi. Bütün bu sansür, benzerlik ya da imalar, hemen aşağıda görebileceğiniz, 2017 yılında paylaşılan bir Twitter şakasıyla başlamıştı…