Xerox PARC'ın Geliştirdiği Yonga Tehlike Anında 10 Saniye İçinde Kendini İmha Ediyor

Xerox PARC'ın Geliştirdiği Yonga Tehlike Anında 10 Saniye İçinde Kendini İmha Ediyor

Teknolojide Görevimiz Tehlike dönemi başlamış bulunuyor. Xerox PARC’ın yeni yongası tehlike anında 10 saniyede tuzla buz oluyor.

Siber casusluğa maruz kalacağınızı ve bilgilerinizin kötü amaçlı insanların eline geçtiğinde insanlığın mahvolacağını düşünüyorsanız Xerox PARC’ın yeni yongası tam size göre.

PARC laboratuvarlarında geliştirilen yeni yonga tehlikeli bir durumda verilerin sistemden çalınabiliyor olmasını kendini imha ederek engelliyor. PARC’ın bu yeni nesil yongası tamamen Gorilla Glass’tan üretilmiş cam bir panel üzerinde yer alıyor. Isı veya uzaktan kumandalı radyo dalgalarıyla ile tetiklenerek kendini 10 saniye içerisinde tuzla buz edebiliyor.

Aslında oldukça sıra dışı bir güvenlik metodu olarak düşünülse de, PARC teknisyenleri dünyanın bir siber savaş yaşadığını kabullenmişler. Çok önemli hükümet ve askeri bilgisayarlara sızıldığında bu yeni yongaların veri güvenliğini sağlayacağını düşünüyorlar.

Öte yandan yonga kendini imha ettiğinde içinde bulunduğu donanıma bir zarar vermiyor. Tamamen camdan oluşturulduğu için parçalanan yonganın her hangi bir kısa devre yaptırma olasılığı yok. Diğer yandan ABD Savunma Bakanlığı ve DARPA bu projeyi sonuna kadar destekliyor.

İşte Xerox PARC yongasının demo videosu.

Türkiye Siber Savaşçılar Yetiştirmeye Başladı

2014 Yılının Dudak Uçuklatan Güvenlik Açıkları

YORUMLAR