Xiaomi'nin Sesli Asistanı Xiao AI 100 Milyon Kullanıcıya Sahip!

Xiao AI video

Çin’in en büyük telefon üreticilerinden bir tanesi olan Xiaomi'nin CEO’su Lei Jun, yaklaşık 10 ay önce satışa sunulan ürünün 100 milyon kullanıcıya ulaştığını Çin'in sosyal ağı olan Weibo aracılığıyla açıkladı. Xiaomi'nin geçtiğimiz yılın Nisan ayında piyasaya sürdüğü ve kısa süre içerisinde büyük ilgi çekmeyi başaran sesli asistan Xiao AI'nin tasarım ve kullanılabilirlik konusunda Google Asistan’ı örnek aldığı açıkça görülmekte.

Nasıl Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Xiao AI'nin nasıl popüler hale geldiğini söylemek çok zor değil. Çin pazarında sesli asistan çeşitliliği çok ancak Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple Siri gibi popüler sesli asistanlar Çin’e özel geliştirilmediği için dil problemi yaşanmakta. Bu dil problemi yüzünden Çin'deki kullanıcılar Xiaomi'nin tüm ürünleri ile uyumlu olarak çalışabilen Çince dile sahip olan Xiao AI'yi tercih etmekteler. 

Xiaomi’nin paylaştığı veriye göre akıllı hoparlörlerin alarmıyla her gün 853 bin kişi uyanıyor ve sesli asistan entegreli bu hoparlörlerden sadece Tayvan’da günlük 1 milyon 354 bin saat müzik dinlendiği belirtildi. Xiao AI’nin Çin’den sonra Hindistan pazarı için çıkabileceği, ardından diğer bölgeler için de geliştirilebileceği söylenenler arasında yer almakta. Çin pazarında oldukça büyük rol oynayan şirketin, ilerleyen zamanlarda ne gibi yenilikler yapacağı henüz bilinmemekte.

Sizler Xioami ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Xiaomi'nin ürünlerini kullanıyor musunuz? Yorumlarda görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!