Yapay Zeka Gen Düzenlenmesini Kontrol Edebilecek

Geleceğin ve şimdinin en önemli teknolojileri içerisinde yer alan yapay zeka gittikçe daha çok alana hükmetmeye başladı. Şimdilerde yapay zeka sayesinde gen çalışmaları da düzenlenebiliyor. İşte gen teknolojisi ile ilgili bu önemli haberimizin detayları.

Neredeyse her iki haftada bir yapay zekanın bir alanda gösterdiği büyük güç haber konusu oluyor. Bu sistemin sağlık sektöründe çok etkili olarak kullanıldığı biliniyor ve gen düzenlenmesinde de yapay zekadan yararlanılması düşünülüyor. Araştırmacılar Justin B. Kinney ve Ammar Tareen, gelişmiş makine öğrenmesi algoritmaları için yeni bir yöntem buldu.

Gen düzenlenmesi hastalıkları önleyebilir

Yapay sinir ağları oluşturularak yapay zekanın çok daha derin bir şekilde bilgi almasını sağlanabiliyor. Bu sistem insan beynindeki nöronlara bakılarak geliştirildi.

Tareen ve Kinney gibi araştırmacılar, ANN’leri kullanarak MPRA adlı deneysel yöntemde elde ettikleri verileri ayrıntılı olarak analiz etti. Yapılan analizler sonucunda, hangi genin neye yol açtığı görüldü. Bu sayede genin hastalığa neden olmadan hızlı bir şekilde müdahalesi sağlandı. Vancouver, Kanada’daki 1. Bilgisayarlı Biyolojide Makine Öğrenmesi Konferansı’nda açıklanan ANN teknolojisi, biyologların en çok kullanacağı yöntemlerden olabilir.

Yapay zeka teknolojisinin, sağlık sektörü ve gen düzenlenmesi ile yollarının kesişmesi hiç bu kadar üst düzeyde olmamıştı. Geliştirilen sistem sayesinde artık yapay zeka genleri daha iyi anlayabiliyor. Peki sizce yapay zeka, ilerleyen yıllarda genler üzerinden hastalıkları engelleyebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR