Yapay Zekâ Hakkındaki Korkular Artıyor! İnsanoğlu Tehlikede Olabilir Mi?

Yapay Zekâ Hakkındaki Korkular Artıyor! İnsanoğlu Tehlikede Olabilir Mi?

Yapay zekânın yaratabileceği tehlikeler hakkındaki tartışmalar artarak devam ediyor. Yapay zekâ istihbarat şirketleri yaptıkları açıklamada, tehlikenin yalnızca insanların yapay zekâyı kötüye kullanmasıyla değil, yapay zekânın da kendisinden kaynaklanan sorunlardan doğabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen robot ve yapay zekâ uzmanlarıyla birlikte Birleşmiş Milletler'e bir mektup yazmış ve öldürme yeteneğine sahip robotların yasaklanmasını istemişti. 

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zekâ şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu grup, yapay zeka algoritması ile hedefleri belirleyip yok eden robot silahların insanlık için büyük bir tehlikeye yol açabileceğini ve önlem alınmazsa her şey için çok geç olabileceğini belirtmişti.

Yapay zekâlarla ilgili tehdidin sadece bununla sınırlı olmadığına değinen şirketler, yalnızca insanların onları manipüle etmesi değil, yapay zekanın kendisinden kaynaklanacak birçok sorunun insanlığı beklediğini bildiriyor.

Yukardaki resim Ex-Machina filminden bir kare. Film, ünlü matematikçi ve bilgisayarın  mucidi Alan Turing'in geliştirdiği  Turing Testi'nde bir makinenin düşündüğünü söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdı karşılıklı  sohbetle tespit edilmesine dayanıyor. Ex-Machina’daki yapay zekâ Ava, birçok şekilde insan gibi görünüyor, konuşuyor, hareket ediyor. Eva zamanla var olabilmeyi ve hayatta kalmayı esas hedef belirleyip, programlanmasının dışına çıkıyor. Oldukça fütürist olan Ex-Machina filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İzledikten sonra yapay zeka hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olacağınızı söyleyebiliriz. 

Oldukça karmaşık sistemlere sahip olan yapay zekâlarla ilgili olarak araştırmacılar, davranışlarının kestirilemez olduğu ve bireysel hareket etmelerinin ön görülemez olduğunu bildiriyor. Bu seviyede yapay zekâlar, beklenenden çok farklı davranışlar sergileyebilir. Nispeten daha basit yapay zeka programları bile ki bunlar aptal botlar olarak isimlendirilmektedir, insanlığı şaşırtabilir.

Facebook’un Yapay Zekâ Programı Kendi Dilini Geliştirmişti

Facebook tarafından geliştirilen yapay zekâ programı, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başlamışlardı. Temelde İngilizce dilini kullanarak birbirleriyle iletişim kurmaları şeklinde programlanan botlar, bize göre tamamen anlamsız "I can can I I everything else" ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” gibi cümleleri karşılıklı birbirlerine göndermeye başladılar. Bu gelişme üzerine Facebook mühendisleri panikle yazılımın fişini çekmişlerdi.

Yapay zekâlara dair gelecek ön görülemez bir şekilde ilerliyor. Şirketler tarafından yayınlanan bildiri ne kadar endişe verici olsa da Google dahil olmak üzere yapay zeka teknolojisini geliştirmeye devam ediyor.

Ex-Machina filminin fragmanı:

Elon Musk, Birleşmiş Milletler'i Katil Robotlar Hakkında Uyarıyor!

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Yapay Zeka’dan Sihirbazlık Gösterisi!

YORUMLAR