Yapay Zeka, İnsanların Yürüyüşünden Kimlik Analizi Yapabiliyor

Yapay Zeka, İnsanların Yürüyüşünden Kimlik Analizi Yapabiliyor

Her geçen gün ilerleme kaydeden yapay zeka algoritmaları, çok önemli bir yeteneğe daha kavuştu. Geliştirilen yeni sistem, insanların yürüyüşlerinden kimlik tespiti yapabiliyor.

Günlük hayatımızdaki etkisini yavaş yavaş hissetmeye başladığımız yapay zeka teknolojileri, birçok alanı radikal şekilde dönüştürebilecek bir potansiyele sahip. 

Bilgisayar bilimcileri, yapay zekanın gücünü kullanarak insanların yürüyüşlerinden kimlik analizi yapabilen bir sistem geliştirdi. Özellikle havalimanlarında kullanılması planlanan yeni güvenlik sistemi, her bireyin kendine özgü yürüyüş kalıplarını muazzam bir şekilde kategorize edebiliyor.

IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence ’da yayınlanan araştırmaya göre, SfootBD adı verilen yeni sistem, nöral ağ tekniğini kullanarak, her bir yürüyüş tarzındaki ağırlık dağılımını ve hızını üç boyutlu ölçümlerle analiz ediyor.

yapay zeka teknolojileri

Retinal tarayıcılar veya parmak izi gibi diğer davranışsal biyometrik doğrulama sistemlerine kıyasla 380 kat daha etkili olduğu belirlenen sistem, zemine yerleştirilen basınç pedleri ve yüksek çözünürlüklü kameralar yardımıyla çalışıyor. Tabii bu teknolojinin günlük hayattaki kullanımı, bazı gizlilik tartışmalarını da beraberinde getirebilir.

SfootBD sisteminin yaratıcılarından, Manchester Üniversitesi'nden bilgisayar bilimcisi Omar Costilla Reyes, “Kişilerin kendilerine özgü, tekil bir yürüyüş kalıbına sahip olmalarını sağlayan 24 farklı etken ve hareket vardır”  dedi.

Reyes, sistemin 120'den fazla kişiden 20.000 ayak izi içeren bir veri tabanı oluşturularak eğitildiğini söylerken, “Atılan bir adım sırasında zemine uygulanan kuvveti izleyerek yürüyüş şeklini algılamaya odaklanmak oldukça zor. Kişiden kişiye göre değişen yürüyüş tarzlarını kategorize etmek ve bunu birbirinden ayırt etmek  için yeni bir yapay zeka sistemi oluşturduk”  ifadelerini kullandı. 

Çalışma kapsamında yürüyüş tarzının değiştirilmesiyle yapay zekanın yanılıp yanılmayacağına dair bir test yaptıklarını belirten Reyes, sistemin yalnızca yüzde 0.72’lik bir hata oranıyla kişileri tespit ettiğini söyledi.

Öte yandan SfootBD sistemini her yerde kullanmak pek mümkün gözükmüyor. Sensörlü zemin pedleri ve yüksek çözünürlüklü kameraların gerektirdiği bu teknolojinin, yakın gelecekte havalimanı gibi belli başlı yerlerde kullanılması planlanıyor.