Yapay Zekayla Eski Oyunların Grafikleri İyileştirildi

resident evil 2 yapay zeka

ResetEra isimli oyun temali forum sitesi, ilginç bir denemeye konu oldu. Forum sitesinin kullanıcıları, geliştirdikleri yapay zeka destekli nöral ağ sistemiyle eski oyunların grafik kalitesini yükseltmeyi başardılar. Retro oyunlardan alınan görselleri yapay zeka kullanarak daha kaliteli hale getiren kullanıcılar, ortaya harika işler çıkardılar.

Aslında çok daha önce Doom ve The Elder Scrolls III: Morrowind için yayınlanan Texture Packs ya da Türkçe ismiyle kaplama paketleri, eski oyunların günümüz grafik kalitelerine yaklaştırılabileceklerini göstermişti. ResetEra kullanıcıları ise işi biraz daha ileri götürerek, işi manuel olmaktan çıkararak, yapay zekaya devrettiler.

yapay zeka oyun

Geliştirilen yapay zeka sistemiyle Monkey Island, Metroid, Myst, Crusader No Remorse, Final Fantasy 7 ve Doom gibi oyunları müthiş bir seviyeye getiren oyuncular, en iyi sonucuysa Resident Evil 2 ve Resident Evil 3’te aldılar. Capcom halihazırda Resident Evil 2’yi orjinaline sadık kalarak tekrar geliştirme işine odaklanmışken, forumdan gelen yardımla oyunun orijinalinin dahi ne kadar iyi görünebileceğini ortaya çıkarmış oldular.

yapay zeka oyun 2

Yaklaşık 14 sayfa boyunca onlarca farklı oyunun paylaşıldığı ResetEra konusunu ziyaret ederek, yapay zekanın iyileştirdiği oyunları tam boyutta, bu adrese tıklayarak, görebilirsiniz. 

yapay zeka oyun 3