Yeni Çipli Kimlik Kartları Fiyatı Belli Oldu!

Yeni Çipli Kimlik Kartları Fiyatı Belli Oldu!

Hatay Valiliği’nin yeni çipli kimlik kartları hakkında yaptığı resmi açıklamayla vatandaşların en çok merak ettiği “Çipli kimlik kartı kaç TL olacak?” sorusu yanıtını buldu. İşte Ocak 2017’den itibaren başvuruların alınacağı, 3 sene içerisinde de herkesin sahip olacağı çipli kimlik kartlarının fiyatı.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan, uluslararası standartlara uygun olarak üretilen yeni çipli kimlik kartı için başvuruların Ocak 2017’de başlayacağı bilgisini sizlere aktarmıştık. Aradan fazla geçmedi ki; Çipli kimlik kartları hakkında vatandaşın yeniliklerinden çok sorguladığı fiyatına ilişkin de bir açıklama geldi. Hatay Valiliği’nden gelen açıklamayı olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz:

Çipli Kimlik Kartı Ne Zaman Verilecek

"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 01/01/2017 tarihinden itibaren geçilecektir. Yeni Kimlik Kartlarında kişinin kimlik bilgileri, biyometrik verileri ve elektronik sertifikaları yer almaktadır.

Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak

Kimlik kartı başvurusu ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de 01/01/2017 tarihinden itibaren yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılacaktır.

Çipli Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler ve Fiyatı

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 15 TL yeni kart ücreti talep edilecektir. Vatandaşlarımız bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine giderken yanlarında son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf getirmeleri gerekmektedir. Fotoğrafların vesikalık fotoğraf ölçüsünde olması, ön cepheden çekilmesi, alın-yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğraflarda saydam camlı olması, arka fon renginin beyaz olması gerekmektedir.

Yeni Kimlik Kartlarının verilmesi için 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Kimlik kartları 3 yıl içerisinde değiştirilmesi gerektiğinden vatandaşlarımızın mevcut nüfus cüzdanları ile kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yaptırmaya devam edeceklerinden ve yeni kimlik kartı alıncaya kadar mevcut nüfus cüzdanları geçerli olacaktır. Vatandaşlarımızın Alo 199 veya ekimlikrandevu.nvi.gov.tr portalı üzerinden randevu alarak gitmeleri aksi taktirde işlerini yaptırmakta sorunlar yaşayacakları;

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Ocak Ayında Tüm Türkiye'de Başlıyor

Yeni Çipli Kimlik Kartları 10 İlde Daha Dağıtılmaya Başlanıyor

YORUMLAR