Yeni Geliştirilen Yöntemle Tek Damla Kanla 13 Farklı Kanser Testi

Yeni Geliştirilen Yöntemle Tek Damla Kanla 13 Farklı Kanser Testi

Bilim insanlarının yeni geliştirdiği test yöntemi sayesinde, tek bir damla kanla 13 farklı kanserin testi yapılabilecek.

Kan vermekten korkan, çok zayıf olduğu için kan veremeyen, bir tüp kan verince dahi  bayılanlardansanız, bu yeni geliştirilen yöntemle kan testi yaptırmak artık çok  kolay. MikroRNA'daki (miRNA) farklılıkları test eden yeni metot, tek bir damla kanla, meme, akciğer, mide, kolorektal yol, yutak, karaciğer ve pankreas kanserlerini doğru bir şekilde tespit edebiliyor.

Yaklaşık 40.000 hastadan alınan kan örneklerini kullanan araştırmacılar, laboratuvar testlerinde bu 13 kanser çeşidine özgü mikroRNA'yı yüzde 95'den fazla doğrulukla tespit ettiler. Kodlanmayan RNA’lardan olan miRNA’lar, gen dışa vurumunun düzenlenmesinde kilit rol oynuyor.

Araştırmaları yürüten yaşam bilimleri ve teşhis laboratuvarı Exiqon, önümüzdeki ay 3.000 kişiden gelen taze kanla klinik test yapmayı planlıyor. Piyasada kan örneklerini kullanarak kanser tespit eden testler olsa da, bu keşfi önemli kılan şey, aynı testte birden fazla kanser türünü test edebilmesi.

“Hastalar birden fazla test yapmak zorunda kalmayacak.” diyen Merkez Araştırma Enstitüsündeki Moleküler ve Hücresel Tıp Bölümü başkanı Yet Takahiro Ochiya, gelecekte bu testle kanser aşamalarının ve özelliklerinin tanımlanmasın da mümkün olacağını aktardı.

YORUMLAR