Yeni Microsoft Yazılımı İle Geleceği Tahmin Etmek Mümkün Olabilir

Yeni Microsoft Yazılımı İle Geleceği Tahmin Etmek Mümkün Olabilir

Microsoft ile Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, eski haber raporlarına dayanan afetleri tahmin edebilen yeni bir teknoloji geliştirdiler.

MIT Technology Review tarafından yazılan rapora göre bu yeni yazılım, hastalık salgınları, doğal afetler ve şiddet konusunda uyarıda bulunmak için New York Times makalelerini ve diğer bazı kaynaklar tarafından sağlanan çevrimiçi veriyi kullanıyor.

Bunun yanı sıra, yeni teknoloji, 22 yıllık New York Times makale veri tabanına ek olarak, DBpedia, WordNet ve OpenCyc verilerini de kullanmakta. Bu projede çalışanlardan biri olan Microsoft araştırmacısı Eric Horvitz, bu noktada, 90’dan fazla kaynak olduğunu söylüyor. Horvitz’in bu sözlerine, Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden PhD araştırmacısı Kira Radinsky şunları ekliyor: “Kullanışlı bulduğumuz bir kaynak da DBpedia idi. Bu kaynak, Wikipedia içindeki bilgilerin yapılandırılmış biçiminin kullanılmasıyla oluşturulmuştu. Haber makalelerindeki yerlerin asıl yerleşimine, oradaki insanların ne kadar para kazandığına ve hatta politika bilgilerine ulaşabiliyoruz.”

Horvitz, sistemin tam geliştirilmiş bir sürümünün, gerçek hayatta, felaketleri ön görmede uzmanlara yardımcı olmak için kullanılabileceğini belirtiyor ve ekliyor: “İnsanlara yardım için elimizi uzatıyoruz ve onlarla bazı izleme çalışmaları yapmayı planlıyoruz.”

Test dönemleri devam ettikçe yeni geliştirilmiş sistemin etkileyici sonuçlar çıkardığı da görülüyor. Bu sistem, 2006 yılında Angola’daki kuraklığı ve 2007’nin başlarında Afrika’daki fırtınaları rapor ettiğinde bir kolera uyarısında bulunmuştu. Kolera salgınları yaklaşık bir hafta sonra medya tarafından doğrulandı.

Araştırmacılara göre teknoloji yüzde 70-90 arasında doğruluk payı taşıyor.

Beklendiği üzere Redmond tabanlı teknoloji devinin bu yeni sistemi satışa sunmaya niyeti yok. Araştırmacıların planı, bu teknolojiyi çeşitli devlet kurumlarına ve yönetimlere insani yardım ve felaketleri önleme amaçlı kullanmak. 

iOS 6 Cihazında Jailbreak Nasıl Yapılır?

YORUMLAR