Yeni Nesil 'Porsche Macan' Tamamen Elektrikli Olacak

Porsche Macan Elektrikli Olacak 1

Evet yanlış duymadınız. Porsche’un hali hazırda en çok satan modeli olan Macan, çok da uzak sayılmayan bir gelecekte tamamen elektrikli olarak karşımıza çıkacak.

Porsche, 2020’li yılların başında yeni nesil Macan’ın üretimine başlayacaklarını ve üretimi şu anki Macan modelinin de üretildiği Almanya’daki Leipzig fabrikasında yapacaklarını açıkladı. Macan, Audi ile ortaklaşa geliştirilen ve Volkswagen Grubu markalarının üreteceği bazı elektrikli otomobillerin de temelini oluşturacak olan PPE (Premium Platform Electric) mimarisi üzerine inşa edilecek.

Porsche Macan Elektrikli Olacak 2

Yeni nesil Porsche Macan ile ilgili şimdilik detaylı bilgi paylaşılmasa da, aracın 800 V şarj teknolojisiyle geleceği Porsche tarafından doğrulandı. Peki bu şarj teknolojisi ne anlama geliyor? Örneğin, aynı şarj sistemiyle gelecek olan E-Tron GT modeli için Audi, 800 V şarj sistemi sayesinde aracın sadece 20 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebileceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki sadede 20 dakika şarj ettikten sonra aracınızla yaklaşık 320 km daha gidebileceksiniz.

Elektrikli Macan, daha önce Mission E olarak bilinen Porsche Taycan ve Taycan Cross Turismo modellerinin hemen ardından piyasaya sürülecek. Porsche AG yönetim kurulu başkanı Oliver Blume de elektrikli otomobillerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, "2022 yılı itibariyle elektrikli araçlara 6 milyar Euro’dan fazla yatırım yapacağız. 2025’te ise tüm yeni Porsche modellerinin yüzde 50’si elektrikli bir sürüş sistemine sahip olacak." ifadelerini kullandı.

Porsche Macan Elektrikli Olacak 3

Şu an için Macan, açık ara Porsche’un en çok satan modeli konumunda. Marka, 2018'de 23.504 adet Macan satarak ikinci en çok satan modeli olan Cayenne satışlarının iki katından daha fazlasına ulaştı. Hatta geçen yıl Macan, Porsche’un 911, 718 ve Panamera modellerinin satış rakamlarının toplamından bile daha çok sattı.

Porsche’un bu hamlesi akıllıca bir hareket gibi görünüyor. Küresel elektrikli otomobil altyapısı önümüzdeki yıllarda daha da güçlenecek ve Porsche da en popüler modelini tamamen elektrikli bir yapıya büründürerek bu pazarda söz sahibi olmayı planlıyor. Başkan Oliver Blume hedeflerini, "Amacımız teknolojide öncü bir role sahip olmak. Bu amaçla, şirketimizi geleceğin değişkenliğiyle sürekli olarak uyum içerisinde tutmaya devam edeceğiz." diyerek açıkladı.