Yeni Peugeot 208, Elektrikli Versiyonu ile Birlikte Tanıtıldı

Peugeot 208 GT-Line Manşet

B segment hatchback otomobillerde rekabet her geçen gün kızışıyor diyebiliriz. Bu segmentte geçtiğimiz yıl yeni Volkswagen Polo, yeni Ford Fiesta ve yeni SEAT Ibiza gibi modelleri gördük. Geçtiğimiz aylarda da Renault Clio’nun yenisi yani 5.jenerasyonu tanıtıldı. Şimdi de bir diğer Fransız marka olan Peugeot, 208 modelinin tamamen yenilenen hâlini, yani yeni jenerasyonunu resmi olarak tanıttı.

Peugeot 208 GT-Line Arka Çapraz

Yeni Peugeot 208’in tasarım anlamında, 2018’in sonlarında piyasaya çıkmış olan yeni 508’deki tasarım anlayışını benimsediğini görüyoruz. Örneğin Peugeot’un kaplan pençesi tasarımlı ön ve arka far tasarımı 208’de de yer almış ve bu araca son derece yakışmış diyebiliriz. Ayrıca bu far gruplarının tamamen LED’li yapıda olması aracın artık biraz daha lüks olduğunu da gösteriyor.

17 inç boyuta kadar çeşitli jant seçenekleri bulunan aracın en dikkat çekici kısımlarından birisi ise şüphesiz ki siyah renkli tavanı olmuş. Bu kısım aracı daha ilgi çekici bir hâle getirmiş ve daha sportif görünmesini sağlamış. Ayrıca aracın önündeki aslan logosunun hemen üstünde modelinin sayıları kaput üzerine yerleştirilmiş. Bunu yeni 508’de de görmüştük ve bu detay, eski Peugeot modellerine bir gönderme niteliğinde.

Peugeot 208 GT-Line Ön

Peugeot 208’in yayınlanan resmi görüntülerinde sarı renkli aracın GT-Line adlı sportif görünüm donanımında olduğunu, mavi renkli aracın ise elektrikli 208’e karşılık geldiğini de belirtmiş olalım. Aracın dış mekanını yeterince yorumladıktan sonra iç mekanına da değinmek gerekirse, kabinin de aynı dış tasarımdaki gibi baştan aşağıya yenilendiğini söyleyerek başlayabiliriz. Peugeot’un diğer modellerinde de gördüğümüz i-Cockpit adlı dijital gösterge paneli 208’e de gelmiş. 

Peugeot 208 GT-Line Arka

Ayrıca aracın konsolunda 5, 7 ve 10 inç boyutlarında seçilebilen yeni multimedya ekranı da görülüyor. Kontrollerin birçoğu bu ekranın içerisine entegre edilmiş, yani fiziksel butonların sayısı minimumda tutulmuş. Aracın kabininde parlak siyah ve sahte karbonfiber yüzeyler şık ve lüks bir görünüm sağlarken, bu yüzeyleri müşteriler farklı şekillerde seçerek 208’lerini kişiselleştirebiliyorlar da. Ayrıca sportif direksiyon simidinin alt ve üst yüzeylerinin düz olması da performanslı bir hatchback’in içindeymişsiniz algısı yaratabilir.

Peugeot 208 GT-Line İç Mekan

Peugeot 208’in yeni jenerasyonuyla birlikte altyapısı da tamamen yenilendiği için, araçta 30 kg’lık bir hafifleme olmuş. Bu da otomotiv sektöründe gayet iyi bir değer oluyor. Yani araç eskisinden daha verimli ve dinamik bir yapıda diyebiliriz. Ayrıca platform değişikliğiyle beraber aracın ses ve titreşim miktarının azaldığı, konforun da arttığı da belirtiliyor. Peugeot 208’in altyapısındaki platform, PSA Grubu dahilindeki bir marka olan DS’in DS 3 Crossback adlı yeni modelinde de kullanıldı. Hatta Opel de bu gruba dahil olduğundan dolayı yeni Corsa’da da bu platformu göreceğiz.

Yeni 208’in motor seçeneklerine gelecek olursak, 3 silindirli 1.2 litrelik turboşarjlı benzinli motor ve 4 silindirli 1.5 litrelik dizel mtoor seçeneklerini görüyoruz. Benzinli motorun 75, 100 ve 130 beygirlik seçenekleri bulunacağı belirtiliyor. Bu seçeneklerden 75 beygirlik olan 5 ileri manuel, 100 beygirlik olan 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik ve 130 beygirlik olan da 8 ileri otomatik şanzıman kombinasyonu ile müşterilere sunulacak. Dizel versiyon ise 100 beygir güç üretiyor ve şanzıman seçeneği de sadece 6 ileri manuel şeklinde.

Peugeot e-208 Ön

Yeni Peugeot 208’in önemli yeniliklerinden birisi de tamamen elektrikli bir versiyona sahip olması. Bu versiyon, e-208 şeklinde adlandırılmış ve 136 beygir güç ile 260 Nm tork sunuyor. Bu da aracın 8.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip olmasını sağlıyor ve bu değerin gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Sport modunda böyle iyi hızlanan aracın normal ve eco modları da bulunuyor. 50 kW-saat’lik bir batarya ile gelecek olan bu aracın bataryaları bagaj kısmının altına konumlandırılmış. Yani bagaj hacminde de pek bir azalma olmamış. Peugeot’un belirttiğine göre elektrikli versiyon ile benzinli ve dizel versiyonlar aynı bagaj hacmini sunacak. 

Peugeot e-208 Arka

Elektrikli Peugeot 208’in belirtilen menzil değeri ise 340 km şeklinde. Hem de bu menzil değeri yeni WLTP standartlarına göre hesaplandığından dolayı da oldukça gerçekçi bir değer. E-208’in 7.4 kW ile şarj edilmesi durumunda tam şarj için 8 saat, 11 kW ile şarj edilmesi durumunda da 5 saat 15 dakika gibi bir süreye ihtiyaç duyduğu da açıklanıyor. 100 kW’lık hızlı şarj istasyonları ise e-208’in %80 kadar bir batarya doluluk oranını sadece 30 dakikada yakalamasını sağlıyor.

Peugeot, elektrikli 208’in bataryalarının 160.000 km veya 8 yıl sonrasında bile %70 performans ile çalışmaya devam edeceğini de belirtiyor. Son olarak yeni Peugeot 208’in tüm donanım seçeneklerini sıralamak gerekirse bunların Access, Active, Allure, GT Line, GT ve e-208 şeklinde olacağını söyleyebiliriz. Yenilenen Peugeot 208'i çeşitli donanım seçenekleriyle canlı olarak 5 Mart 2019 tarihinden itibaren başlayacak olan Cenevre Otomobil Fuarı'nda görme fırsatı da yakalayacağız.