Yenilenebilir Enerji Elektrik Kesintilerini Tamamen Bitirebilecek Mi?

Elektrik ihtiyacı ve bununla bağlantılı olarak oluşan enerji açığı, son dönemlerde ciddi miktarlarda yükselmeye başladı. Araştırmacılar yenilenebilir enerji ile birlikte hem daha yüksek bir elektrik elde etmek hem de kesintileri önlemek istiyor. Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, konu ile ilgili son derece önemli çalışmalar yaptı. İşte haberimizin detayları.

Stanford Üniversitesi tarafından bu hafta yayınlanan bir çalışmada, 139 ülkeyi kapsayacak şekilde 20 ayrı bölgede yapılan aktivasyonlar gösterildi. Simülasyon olarak gösterilen tüm aktivitelerde, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Üniversitenin yapmış olduğu çalışmada, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjiye geçme oranı dünya ülkelerinde %80 olarak öngörüldü.

Elektrik kesintilerini tamamen bitirmek mümkün

Stanford Üniversitesi Enerji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, duruma biraz pozitif yaklaşıldığı fark edildi. %100 temiz ve yenilenebilir enerjiye geçmenin teknik ve ekonomik bir engeli olmadığını söyleyen araştırmacılar, hava kirliliğine bağlı ölümlerin de azaltılabileceğini ifade etti.

Enerji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, ABD'ye ait fazla enerjinin depolanması da önerildi. Aşırı oluşan enerji; su, buz ve yer altına depolanarak daha sonra kullanılabilecek. Böylece elektrik kesintileri de neredeyse sıfıra kadar indirilmiş olacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili yapılan çalışmalarda elde edilecek enerjilerin, son derece değişken olduğu da ifade edildi. Bu değişken enerjilerin kullanımı sonucunda 139 ülkede elektrik kesintileri  yaşanmadı. Başta da bahsettiğimiz gibi tüm bu çalışmalarç bir simülasyondu.

Peki sizce de yenilenebilir enerji sistemleri elektrik kesintilerini tamamen bitirebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.