Yerbilimcileri Şaşırtan 30 Milyon Liralık Altın Külçeleri Bulundu

avustralya beta hunt altın külçesi

Avustralya’da bulunan toplam ağırlıkları 150 kiloyu bulan iki altın külçesi, sahibini bir gün içinde zengin etti. Yerbilimcileri dahi şaşırtan iki altın külçelerinin jeolojik harika oldukları belirtilirken, değerlerinin 3,5 milyon pound yani 30 milyon Türk Lirası olduğu söylendi.

Batı Avustralya’da bulunan ve Perth’in 630 kilometre doğusunda konumlanan Kambalda kasabası, eşine az rastlanır bir jeolojik keşfe ev sahipliği yaptı. Kasabada bulunan Beta Hunt isimli madende altın çıkarma faaliyetleri sürerken, iki devasa taşa rastlandı. Madenciler ilk etapta taşları daha önce çıkardıkları sıradan kayalara benzetseler de kayaları yakından incelediklerinde neye uğradıklarını şaşırdılar. İki devasa kütlenin üzerindeki tozların temizlenmesinden sonra kaya olduğu düşünülen iki kütlenin aslında altın külçeleri oldukları görülürken, toplam ağırlıklarının 150 kiloya yaklaştığı tespit edildi.

Bulunan ilk külçenin 90 kilo ağırlığı olduğunu gören madenciler, külçenin içerisinde 2300 ons yani yaklaşık 65 kilogram altın bulunduğu ve bunun değerinin Avustralya’da yaklaşık 2 milyon pound yani 16 milyon lira olduğunu dile getirdiler. İlk külçenin hemen yanında bulunan 60 kiloluk ikinci parçanın içerisinde yaklaşık 1.5 milyon pound değerinde altın içerdiği ve bunun da değerinin 14 milyon Türk Lirasına denk geldiği belirtildi.

avustralya beta hunt altın külçesi 2

45 yıldır açık olan bir madende böylesine bir keşif yapılması herkesi şaşırtırken, jeologlar bulunan parçaların oldukça özel ve eşine az rastlanır nitelikte olduğunu hatırlattılar. Altın külçelerini bulan Madenci Henry ise olayları şöyle anlattı: “Altın damarını kazarken iki taşa denk geldim ve bütün damarı kaplayacak kadar büyüktüler. Onları kırmak için delmeye başladığımdaysa her yere altın sıçradığını fark ettim ve orada bir şey olduğunu düşündüm. Ertesi gün işe geldiğimizde iki altın parçasını güzelce yıkadık ve bunların iki devasa altın külçesi olduğunu gördük."

YORUMLAR