Yerli Otomobil İçin Dudak Uçuklatan Bütçe!

Yerli Otomobil İçin Dudak Uçuklatan Bütçe!

Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu tarafından yapılacak olan yerli otomobilin 2021 yılında yola çıkması hedefleniyor. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, yerli otomobil projesinin maliyetleri ve kapasitesi konusunda kaygıları olduğunu ifade etti.

Yerli otomobil için 5 firmanın oluşturduğu 'Ortak Girişim Grubu' kendilerine verilen prototip geliştirme ve üretim süresinin kısa olması nedeniyle çalışmalara bugünden itibaren başlıyor.

5 'babayiğidin' aracın yüzde 100 elektrikli olması konusunda hemfikir olduğu, ama devletten bu alanda ciddi destek bekledikleri öne sürüldü. Bu noktada MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, “yerli ve milli” aracın bir mühendislik projesinden çok bir markalaşma ve pazarlama projesi olmak zorunda olduğunu söylerken, projenin maliyetleri ve kapasitesi konusunda kaygıları olduğunu belirtti.

Proje maliyetinin 10 milyar doları geçebileceğini ifadeden Erkut, böylesine dev bir bütçeyi bu kadar rekabetçi ve daralan bir pazara yönlendirmenin doğru olmayabileceğini söyledi. Erkut, “Daralan bir pazarda yeni kurulacak bir fabrika ve markanın başarılı olması tabii ki mümkün ama bu markanın (Tesla gibi) sistemi altüst eden bir yenilik ile gelmesi gerek" diyerek, belirtilen özelliklerde makul fiyatlı bir ürün olacağını düşünmediğini söyledi.

Erkut, Tofaş Egea örneğini vererek, şu anda bazı modellerde otomobilin yerli içerik oranının yüzde 70'e kadar çıktığını hatırlattı. Erkut, “Bu yeteri kadar ‘yerli' değil mi? Bu oranın yüzde 100 olması ekonomik değil. Her üretici üretim için gereken parçaların bir kısmını ithal ediyor” şeklinde konuştu.

Yerli otomobilin üretileceği fabrika henüz belli olmamasına rağmen, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, ilk üretilecek yerli otomobillerin 5 bin adedine talip olduklarını söyledi. Benzer şekilde, Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Mehmet Serkan İzol 200 adet, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise tesisin Sivas'ta kurulması halinde ise ilk 100 otomobile talip olduklarını bildirdi.

Yerli otomobil projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR