Yerli Sistem, İnsan Mimiklerini Analiz Ederek Hisleri Tespit Edebiliyor

Yüz Mimiklerini Analiz Eden Yerli Sistem 1

Malatya Teknopark'ta yapay zeka konusunda çalışan bir firma yeni bir sistem geliştirdi. Sistem, insanların yüz mimiklerini analiz ederek hislerini anlık olarak tespit edebiliyor. Sistemde "Mutlu, mahcup, huzurlu, üzgün, mutsuz, normal, karamsar" gibi yaklaşık 100 bin yüz mimiği kayıtlı bulunuyor. Kameralar yardımıyla özellikle kalabalık grupların yüz ifadeleri sistemde kayıtlı mimiklerle karşılaştırılıyor ve ortaya çıkan sonuçlar mobil uygulama sayesinde kullanıcısına anlık olarak iletiliyor.

1992'den bu yana yazılım sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyleyen MelTech İnovasyon yetkilisi Tarık Şireci, bugüne kadar üretim otomasyonu ile video ve televizyon sektöründe çok sayıda proje geliştirdiğini belirtti. Şireci şimdilerde ise "yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme" konularına yöneldiğini anlattı.

Yapay Zeka Seçmen Hissiyat Analizi adını verdikleri bir sistem geliştirdiklerini anlatan Şireci, insanların duygularını ölçebilecek bir sistem üzerine çalıştıklarını ve özellikle kalabalık gruplarda kameraların gördüğü yüz mimiklerini analiz ederek mutluluk, mutsuzluk, karamsarlık, üzgünlük gibi duyguları ölçebilen bu sistemi geliştirdiklerini söyledi. Şireci ayrıca, "Sistem, kameraların görebildiği alan kadar yüzü, aynı anda analiz edebiliyor ve bu bilgileri büyük veri sunucularına (server) ileterek mobil platformda da görülebilir olmasını sağlıyor. Sistemi kullanan veya hitabet yapan kişi de elindeki tablet veya telefonla o anki durumu canlı olarak görebiliyor ve konuşmasına buna göre yön verebiliyor. Sistemin kullanıcılarına çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.

Yüz Mimiklerini Analiz Eden Yerli Sistem 2

Yüzde 80’in Üzerinde Doğruluk Oranıyla Kullanıma Hazır

Sistemin şu anda yüzde 80’in üzerindeki doğruluk oranıyla kullanıma hazır olduğunu belirten Şireci, "Sistemimizin şu an doğruluk oranı yüzde 80'in üzerinde. Sistem kullanıldıkça daha çok yüzün analizi yapılarak daha da gelişecek. Sistem okullarda, mitinglerde, belediyelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda kullanılabilir." şeklinde konuştu.

Şireci ayrıca, sistemi kullanan kişinin mobil cihazlar sayesinde yüzdelik dilimlerle insanların o an neler hissettiği konusunda bilgi sahibi olabileceğini vurguladı.