Youtube İş Ortaklığı Programı Türkiye'de

Youtube İş Ortaklığı Programı Türkiye'de

Kullanıcıların hobi olarak ürettikleri video içeriklerinin sayısı ve popülerliği oranında gelir elde etmelerine olanak tanıyan Youtube'un İş Ortaklığı Programı yakın zaman içerisinde Türkiye'de de hayata geçiyor.

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube artık Türk kullanıcılarının internet üzerinde paylaştıkları videoları bir adım öteye taşımalarına yardımcı olacak olan Youtube İş Ortaklığı Programıyla birlikte kullanıcıların kendi girişim modellerini oluşturabilmelerine ülkemizde de olanak tanıyacak.

Türk kullanıcılarının hobilerini iş fırsatlarına dönüştürmeyi hedefleyen ve onlara yepyeni bir gelir modeli platformu yaratan Youtube, online dünyaya yeni girişim modelleri sunarak bir yandan da internet ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

3 Mayıs 2013 Cuma günü Google Türkiye ofisinde düzenlenen basın toplantısı sırasında Youtube İş Ortaklığı Programı konusunda bilgi veren YouTube EMEA Bölgesi İş Ortağı Geliştirme Operasyonları Birimi Kıdemli Stratejisti Christoph Poropatits, konu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

“YouTube’un 1 Ekim 2012’de Türkçe içerik desteği vermeye başlaması Türk kullanıcıların deneyimini geliştirmeye yönelik adımlarımızın ilkini temsil ediyordu. Bugün de, Türkiye’deki içerik geliştiricilerin, girişimcilerin ve ilgili iş kollarının YouTube platformunun avantajlarından daha fazla faydalanmasına katkı sağlayacak YouTube İş Ortaklığı Programı’nı duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Türk kullanıcıların online dünyadaki aktifliği ve trendleri yakından takip ettiği gerçeğinden hareketle, Türkiye’den çok yaratıcı ve ilginç başarı hikayeleri çıkacağına, iş ortaklığı programımızın her ölçekteki içerik üreticisinin dünyaya açılmasına ve ülkenin ekonomik gelişmesini destekleyecek bir platform olacağına inanıyoruz.

İlgi çekici içerik her yerden gelebilir, biz de YouTube olarak insanlara gerekli platform ve araçları sunarak daha büyük işlerin gerçekleşmesini ve büyük izleyici kitlelerinin oluşmasını destekliyoruz. İş ortaklarımıza başka hiçbir dağıtım platformunda olmayan yaratıcılık ve herhangi bir yapım takvimi veya içerik yönlendirmesine bağlı kalmama özgürlüğü sağlıyoruz. Her geçen gün daha fazla kişinin YouTube’u yalnızca hobi değil aynı zamanda bir iş platformu olarak görmesini istiyoruz.”

Peki Hobileri Gelire Dönüştüren İş Ortaklığı Programı Nasıl İşliyor?

Ortaklık programına kabul edilen kullanıcılar kısa bir çevrimiçi eğitim dökümanını tamamladıktan sonra ortaklık anlaşmasını kabul ederek, Youtube'un reklamları için değerlendirmesini istediği videoları seçiyorlar. Ardından YouTube üzerinde reklamların yanında veya içerisinde yer alan reklamların gösterim ve tıklanma sayılarına göre her ay kullanıcıların Google AdSense hesaplarına kazancın belli bir miktarı aktarılıyor. Kullanıcılar sadece kaliteli içerik üretmeye odaklanırken, Youtube tarafında da içeriğin dağıtımı ve gelire dönüştürülmesi kısımları gerçekleştiriliyor. 1 milyondan fazla kez izlenen videolar için kullanıcılar aylık ortalama bir kaç bin Euro gelir sağlayabiliyor.

Google Keep Chrome Eklentisi Yayınlandı

YORUMLAR