YouTube Kids Uygulamasına İçki, Uyuşturucu ve Şiddet Tepkisi

YouTube Kids Uygulamasına İçki, Uyuşturucu ve Şiddet Tepkisi

Google, YouTube Kids uygulamasını internette dolaşan, çocukların gelişimine zarar verecek içeriklerden koruyabilmek için hayata geçirdiğini söylemişti. Ancak YouTube Kids hakkında gelen şikayetler tavan yapmış durumda.

YouTube Kids amacından sapıyor mu? Gelen şikayetlere bakılırsa durum Google ve YouTube Kids için hiç de iç açıcı görünmüyor. YouTube Kids’de yer alan içerikler ebeveynleri endişelendiriyor. Aileler YouTube Kids uygulamasında yayınlanan içeriğin hiç de Google’ın söz verdiği gibi çocuklara yönelik olduğunu düşünmüyorlar.

İçinde intihar, çocuk istismarı, içki, şiddet geçen pek çok içeriğin YouTube Kids’de olması kanalın tüm karakterini bozduğu şikayetlerini de beraberinde getiriyor. Android ve iOS tabanlı uygulamada yer alan Michael Jackson’un apış arasını tutarak dans etme dersleri, en çok tepkiyi alan içeriklerden biri olmuş. Bunun yanı sıra bazı içeriklerin içki içmeye ve şiddete davet çıkardığı da savunuluyor.

YouTube Kids’de arama yapmak isteyen çocuklar için içerikler dikkatle filtreleniyor. Ancak anlaşılan o ki, içeriklerin kendisinde bir sıkıntı var. YouTube Kids’e yüklenen içeriklerin çocuklara göre olmadığını savunan ebeveynler uygulamayı cihazlardan kaldırıyorlar.

YouTube Kids Android ve iOS İçin Yayınlandı

Vine'dan Çocuklara Özel Vine Uygulaması: Vine Kids

YORUMLAR